Fall 2018 Class Listing
General Education Classes


Course Prefix

Results Filters


CRN Course Section Title Days Times Instructor Loc Class Info
24340 ADMJ 29 65Z Cultural Pluralism and American Law and JusticeView Footnote ······· TBA-TBA Meghan Kensler ONLINE OL
00074 ANTH 1 01 Physical Anthropology MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Elisabeth-Anne Mabie MLC102
24755 ANTH 1 02 Physical Anthropology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Elisabeth-Anne Mabie MLC102
24756 ANTH 1 03L Physical Anthropology ····F·· 08:30 AM-12:20 PM Amanda Feldman MLC102
00076 ANTH 1 04 Physical Anthropology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Emily Beggs MLC102
00079 ANTH 1 05 Physical Anthropology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Emily Beggs MLC102
21055 ANTH 1 06 Physical Anthropology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Daniel Solomon MLC102
00081 ANTH 1 07 Physical Anthropology MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM STAFF, M MLC102
00082 ANTH 1 08 Physical Anthropology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Daniel Solomon MLC102
00083 ANTH 1 09 Physical Anthropology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Amanda Feldman MLC113
21532 ANTH 1 61 Physical Anthropology ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Salvador Contreras MLC102
22301 ANTH 1 62Z Physical AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Julie Hui ONLINE OL
24332 ANTH 1 65Z Physical AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Leslie Berry ONLINE OL
25079 ANTH 1H 04H Physical Anthropology - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Emily Beggs MLC102 HN
25080 ANTH 1H 05H Physical Anthropology - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Emily Beggs MLC102 HN
24757 ANTH 1L 01 Physical Anthropology Laboratory ···R··· 03:00 PM-05:50 PM Cathy Patel MLC101
00086 ANTH 1L 02L Physical Anthropology Laboratory ····F·· 01:30 PM-04:20 PM Amanda Feldman MLC102
21056 ANTH 1L 03 Physical Anthropology Laboratory ··W···· 12:30 PM-03:20 PM Emily Beggs MLC101
21157 ANTH 1L 04 Physical Anthropology Laboratory M······ 12:30 PM-03:20 PM Emily Beggs MLC101
21760 ANTH 1L 05 Physical Anthropology Laboratory ·T····· 01:30 PM-04:20 PM Salvador Contreras MLC101
00087 ANTH 2 01 Cultural Anthropology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM STAFF, M L25
20247 ANTH 2 02 Cultural Anthropology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM STAFF, M L25
00089 ANTH 2 03 Cultural Anthropology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Daniel Solomon L25
24759 ANTH 2 04 Cultural Anthropology MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM STAFF, M L25
00095 ANTH 2 05 Cultural Anthropology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM STAFF, M L25
00093 ANTH 2 06 Cultural Anthropology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Ashidhara Das L25
22789 ANTH 2 07 Cultural Anthropology ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Angel Roque L25 $0
00097 ANTH 2 62Z Cultural AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Arianne Ishaya ONLINE OL
22297 ANTH 2 65Z Cultural AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Ashidhara Das ONLINE OL
02448 ANTH 3 01 Introduction to Archaeology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Amanda Feldman L27
24758 ANTH 4 01 World Prehistory ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Nancy Olsen L26
02449 ANTH 6 61 Linguistic Anthropology ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Soo Choi L25
22792 ANTH 7 01 Introduction to Forensic Anthropology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Lorna Pierce MLC102
00117 ARTS 1A 01 Introduction to the Visual Arts M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Linda Becerril AT120
23568 ARTS 1A 02 Introduction to the Visual Arts ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Deborah Pasturel VPA132
21198 ARTS 1A 61 Introduction to the Visual Arts M·W···· 04:30 PM-06:20 PM Paul Roehl VPA132
24216 ARTS 1A 62Z Introduction to the Visual ArtsView Footnote ······· TBA-TBA Elizabeth Mjelde ONLINE OL
24443 ARTS 1A 65Z Introduction to the Visual ArtsView Footnote ······· TBA-TBA Elizabeth Mjelde ONLINE OL
20916 ARTS 1B 01 Architecture Past and Present ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Deborah Pasturel VPA132
00120 ARTS 2A 01 History of Art: Europe from Prehistory Through Early Christianity ·T·R··· 02:30 PM-04:20 PM Yael Karmi VPA132
00121 ARTS 2B 61 History of Art: Europe During the Middle Ages and the Renaissance M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Paul Roehl VPA132
00122 ARTS 2C 01 History of Art: Europe from the Baroque Period Through Impressionism M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Elizabeth Mjelde VPA132
00123 ARTS 2D 01 History of Art: Europe and the United States from Post-Impressionism to the Present ·T·R··· 08:30 AM-10:20 AM Natasha Kleit VPA132
00124 ARTS 2F 01 History of Art: Multicultural Arts in the United States ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Nicholas Bridger MLC112
00127 ARTS 2F 61 History of Art: Multicultural Arts in the United States ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Nicholas Bridger VPA132
02534 ARTS 2F 62Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
23148 ARTS 2F 65Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
23694 ARTS 2F 66Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Nancy Olsen ONLINE OL
24605 ARTS 2F 68Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
00128 ARTS 2G 01Y History of Art: Arts of AsiaView Footnote ·T····· 01:30 PM-03:20 PM So Kam Lee MCC-10 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00129 ARTS 2G 62Z History of Art: Arts of AsiaView Footnote ······· TBA-TBA So Kam Lee ONLINE OL
00206 ASTR 4 01 Solar System Astronomy ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Sherwood Harrington PLT $0
00207 ASTR 4 02 Solar System Astronomy M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Sherwood Harrington PLT $0
00208 ASTR 4 03 Solar System Astronomy ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Paul Olejniczak PLT $0
00209 ASTR 4 04 Solar System Astronomy M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Sherwood Harrington PLT $0
02694 ASTR 4 05 Solar System Astronomy MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Eric Peterson PLT $0
00210 ASTR 4 61 Solar System Astronomy ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Eric Peterson PLT $0
24967 ASTR 4 62Z Solar System AstronomyView Footnote ······· TBA-TBA Marek Cichanski ONLINE $0OL
00237 BIOL 6A 01 Form and Function in the Biological WorldView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Brian Mccauley SC1102
LAB ·T·R··· 12:30 PM-03:20 PM SC2108
00238 BIOL 6A 02 Form and Function in the Biological WorldView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Brian Mccauley SC1102
LAB ·T·R··· 03:30 PM-06:20 PM SC2108
00239 BIOL 6A 03 Form and Function in the Biological WorldView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Bruce Heyer MLC103
LAB M·W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2108
00240 BIOL 6A 04 Form and Function in the Biological WorldView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Bruce Heyer MLC103
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2108
00241 BIOL 6A 05 Form and Function in the Biological WorldView Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34
LAB M·W···· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
00243 BIOL 6A 06 Form and Function in the Biological WorldView Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34
LAB ·T·R··· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
24793 BIOL 6A 07 Form and Function in the Biological WorldView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Simon Kang'a S34
LAB ·T·R··· 09:30 AM-12:20 PM SC2116
24794 BIOL 6A 08 Form and Function in the Biological WorldView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Simon Kang'a S34
LAB ·T·R··· 12:30 PM-03:20 PM SC2116
24987 BIOL 6AH 03H Form and Function in the Biological World - HONORS ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Bruce Heyer MLC103 HN
LAB M·W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2108
24988 BIOL 6AH 04H Form and Function in the Biological World - HONORS ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Bruce Heyer MLC103 HN
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2108
25006 BIOL 6AH 05H Form and Function in the Biological World - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34 HN
LAB M·W···· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
25007 BIOL 6AH 06H Form and Function in the Biological World - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34 HN
LAB ·T·R··· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
00245 BIOL 10 01 Introductory Biology ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Gayatri Pal S34
LAB ·T····· 02:30 PM-05:20 PM S51
00246 BIOL 10 02 Introductory Biology ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Gayatri Pal S34
LAB ···R··· 02:30 PM-05:20 PM S51
00248 BIOL 10 03 Introductory Biology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Susmita Sengupta S34
LAB M······ 10:30 AM-01:20 PM S52
00249 BIOL 10 04 Introductory Biology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Susmita Sengupta S34
LAB ··W···· 10:30 AM-01:20 PM S52
00250 BIOL 10 05 Introductory Biology M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Jason Bram MLC103
LAB M······ 01:30 PM-04:20 PM S51
00251 BIOL 10 06 Introductory Biology M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Jason Bram MLC103
LAB ··W···· 01:30 PM-04:20 PM S51
00252 BIOL 10 07 Introductory Biology ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Judy Cuff-Alvarado SC1102 $L
LAB ·T····· 09:30 AM-12:20 PM S52
00254 BIOL 10 08 Introductory Biology ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Judy Cuff-Alvarado SC1102 $L
LAB ···R··· 09:30 AM-12:20 PM S52
20261 BIOL 10 62Z Introductory BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE OL
LAB ·T····· 12:30 PM-03:20 PM S52
20262 BIOL 10 65Z Introductory BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE OL
LAB ···R··· 12:30 PM-03:20 PM S52
25077 BIOL 10H 05H Introductory Biology - HONORS M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Jason Bram MLC103 HN
LAB M······ 01:30 PM-04:20 PM S51
25078 BIOL 10H 06H Introductory Biology - HONORS M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Jason Bram MLC103 HN
LAB ··W···· 01:30 PM-04:20 PM S51
25017 BIOL 10H 62H Introductory Biology - HONORS ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE HN
LAB ·T····· 12:30 PM-03:20 PM S52
25018 BIOL 10H 65H Introductory Biology - HONORS ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE HN
LAB ···R··· 12:30 PM-03:20 PM S52
21650 BIOL 11 03L Human Biology ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Ebenezer Morikang SC1102
LAB ·····S· 01:30 PM-04:20 PM SC2106
00264 BIOL 11 61 Human Biology M·W···· 07:30 PM-09:20 PM Kent Johnson SC1102
LAB M······ 04:30 PM-07:20 PM SC2116
00265 BIOL 11 62 Human Biology M·W···· 07:30 PM-09:20 PM Kent Johnson SC1102
LAB ··W···· 04:30 PM-07:20 PM SC2116
24440 BIOL 11 62Z Human BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Guido Bordignon ONLINE OL
LAB M······ 10:30 AM-01:20 PM SC2116
24441 BIOL 11 65Z Human BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Guido Bordignon ONLINE OL
LAB ··W···· 10:30 AM-01:20 PM SC2116
22464 BIOL 13 01 Marine Biology ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jason Bram S34
LAB ·T····· 11:30 AM-02:20 PM S51
22466 BIOL 13 02 Marine Biology ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jason Bram S34
LAB ···R··· 11:30 AM-02:20 PM S51
22580 BIOL 26 01 Introductory MicrobiologyView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Guido Bordignon MLC103
LAB ·T·R··· 09:30 AM-12:20 PM SC2118
23716 BIOL 26 02 Introductory MicrobiologyView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Guido Bordignon MLC103
LAB ·T·R··· 01:30 PM-04:20 PM SC2118
00266 BIOL 26 61 Introductory MicrobiologyView Footnote M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Ann Daniel SC2118
LAB M·W···· 05:30 PM-08:20 PM
00277 BIOL 40C 61 Human Anatomy and PhysiologyView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Rosemary Hardin SC1102
LAB ·T····· 05:30 PM-08:20 PM SC2106
00278 BIOL 40C 62 Human Anatomy and PhysiologyView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Rosemary Hardin SC1102
LAB ···R··· 05:30 PM-08:20 PM SC2106
25073 BIOL 40C 63 Human Anatomy and PhysiologyView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Rosemary Hardin SC1102
LAB ····F·· 09:30 AM-12:20 PM SC2106
00308 BUS 21 62Z Business and SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Byron Lilly ONLINE OL
00311 BUS 56 01 Human Relations in the Workplace ·T·R··· 01:00 PM-03:15 PM Manisha Karia MCC-17
21746 BUS 56 62Z Human Relations in the WorkplaceView Footnote ······· TBA-TBA Manisha Karia ONLINE OL
00328 CD 10G 01 Child Development (The Early Years) M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Fatemeh Zarghami G10
00329 CD 10G 02L Child Development (The Early Years) ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Li Sun G10
00330 CD 10G 03 Child Development (The Early Years) ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Li Sun CD1-10
00331 CD 10G 62 Child Development (The Early Years) M······ 06:30 PM-10:20 PM Li Sun CD1-10
00332 CD 10G 62Z Child Development (The Early Years)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
00333 CD 10H 01 Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence) ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Diane Langfelder CD1-10
00335 CD 10H 62Z Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
00337 CD 12 01S Child, Family and Community InterrelationshipsView Footnote ·T····· 01:30 PM-05:20 PM Nellie Vargas G10 CS
22826 CD 12 02S Child, Family and Community InterrelationshipsView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Li Sun G10 CS
00339 CD 12 61 Child, Family and Community Interrelationships ·T····· 06:30 PM-10:20 PM ROY, JAYANTI CD1-10
21961 CD 64 61 Health, Safety, and Nutrition for the Young Child M······ 06:30 PM-10:20 PM Frederick Ferrer G10
21574 CHEM 1A 01 General Chemistry M·W·F·· 11:30 AM-12:20 PM David Gray SC1102
LAB M·W···· 07:30 AM-10:20 AM SC2202
21575 CHEM 1A 02 General Chemistry M·W·F·· 11:30 AM-12:20 PM David Gray SC1102
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2202
21576 CHEM 1A 03 General Chemistry ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM Cinzia Muzzi S44
LAB ·T·R··· 07:30 AM-10:20 AM SC2202
21577 CHEM 1A 04 General Chemistry ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM Cinzia Muzzi S44
LAB ·T·R··· 02:30 PM-05:20 PM SC2202
21578 CHEM 1A 05 General Chemistry M·W···· 04:30 PM-05:45 PM Christopher Deming S32
LAB M·W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2202
21579 CHEM 1A 06 General Chemistry M·W···· 04:30 PM-05:45 PM Christopher Deming S32
LAB ·T·R··· 11:30 AM-02:20 PM SC2202
21580 CHEM 1A 61 General ChemistryView Footnote M·W···· 06:00 PM-07:15 PM Billie Lo S34
LAB M·W···· 07:30 PM-10:20 PM SC2202
21581 CHEM 1A 62 General ChemistryView Footnote M·W···· 06:00 PM-07:15 PM Billie Lo S34
LAB ·T·R··· 07:30 PM-10:20 PM STAFF, M SC2202
21582 CHEM 1B 01 General ChemistryView Footnote M·W·F·· 09:30 AM-10:20 AM Megan Brophy SC1102
LAB M·W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2204
21583 CHEM 1B 02 General ChemistryView Footnote M·W·F·· 09:30 AM-10:20 AM Megan Brophy SC1102
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2204
21584 CHEM 1B 61 General ChemistryView Footnote M·W···· 06:00 PM-07:15 PM John Cihonski SC2204
LAB M·W···· 07:30 PM-10:20 PM
21585 CHEM 1C 61 General Chemistry and Qualitative AnalysisView Footnote M·W···· 06:00 PM-07:15 PM Michael Lane S32
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2208
21586 CHEM 1C 62 General Chemistry and Qualitative Analysis M·W···· 06:00 PM-07:15 PM Michael Lane S32
LAB M·W···· 07:30 PM-10:20 PM SC2208
21600 CHEM 10 01 Introductory ChemistryView Footnote M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Erik Woodbury S55
LAB M······ 11:30 AM-02:20 PM SC2210
21601 CHEM 10 02 Introductory ChemistryView Footnote M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Erik Woodbury G1
LAB ··W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2210
21939 CHEM 10 61 Introductory ChemistryView Footnote M·W···· 05:30 PM-07:20 PM Elizabeth Pollom SC2210
LAB M······ 07:30 PM-10:20 PM
21590 CHEM 30A 01 Introduction to General, Organic and Biochemistry I ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Hema Ramakrishna S32
LAB ·T····· 07:30 AM-10:20 AM SC2204
21591 CHEM 30A 02 Introduction to General, Organic and Biochemistry I ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Hema Ramakrishna S32
LAB ···R··· 07:30 AM-10:20 AM SC2204
21592 CHEM 30A 61 Introduction to General, Organic and Biochemistry I ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM James Maxwell SC1102
LAB ·T····· 07:30 PM-10:20 PM SC2204
23677 CHEM 30A 62 Introduction to General, Organic and Biochemistry I ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM James Maxwell SC1102
LAB ···R··· 07:30 PM-10:20 PM SC2204
00469 CIS 2 62Z Computers and the Internet in SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Karina Dundurs ONLINE OL
20438 CLP 70 01Y Self-AssessmentView Footnote ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Herminio Hernando MLC111 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
02617 CLP 70 61Y Self-AssessmentView Footnote M······ 06:30 PM-08:20 PM Robert Alexander MLC113 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
20619 CLP 70 62Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Rob Clem ONLINE $0OL
24695 CLP 70 65Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Herminio Hernando ONLINE OL
24246 COMM 1 01Y Public SpeakingView Footnote MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Joel Sakakihara L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24247 COMM 1 02Y Public SpeakingView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Joel Sakakihara L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24345 COMM 1 03Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24346 COMM 1 04Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 08:30 AM-10:20 AM Russell Hong L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24347 COMM 1 05Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24348 COMM 1 06Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Russell Hong L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24349 COMM 1 07Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Peter Lee L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24350 COMM 1 08LY Public SpeakingView Footnote ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Levy Zamora L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24351 COMM 1 09LY Public SpeakingView Footnote ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Stephanie Anderson L49 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24352 COMM 1 10Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Morgan McKnight L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24353 COMM 1 11Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24354 COMM 1 12Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24355 COMM 1 14Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM RAIFF, KATHLEEN L42 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24356 COMM 1 15Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Levy Zamora L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24357 COMM 1 16Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 07:30 AM-09:20 AM Royce Cano L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24358 COMM 1 17Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 02:30 PM-04:20 PM Patrick McDonnell L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24359 COMM 1 18Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM James Ahern L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24360 COMM 1 19Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24361 COMM 1 20Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Roxanne Cnudde L43 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24362 COMM 1 21Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 03:30 PM-05:20 PM James Ahern L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24365 COMM 1 61Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 04:30 PM-06:20 PM Peter Lee L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24366 COMM 1 62Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Stephanie Anderson L45 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24368 COMM 1 65Y Public SpeakingView Footnote M······ 06:30 PM-10:20 PM Stephen Hinerman L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24369 COMM 1 66Y Public SpeakingView Footnote ··W···· 06:30 PM-10:20 PM Roxanne Cnudde L49 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24371 COMM 1 68Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Anya Iyengar L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24525 COMM 7 01 Intercultural Communication ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Michael Chang MLC113
24527 COMM 7 03Y Intercultural CommunicationView Footnote ··W···· 11:30 AM-01:20 PM Anu Khanna L25 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24528 COMM 7 04 Intercultural Communication M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Michael Chang MCC-10
25100 COMM 7 05F Intercultural Communication ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Piper Mc Nulty CUPHS OC
24534 COMM 7 62Y Intercultural CommunicationView Footnote ··W···· 06:30 PM-08:20 PM Anu Khanna MLC113 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24991 COMM 7H 03YH Intercultural Communication - HONORS ··W···· 11:30 AM-01:20 PM Anu Khanna L25 HYHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24992 COMM 7H 62H Intercultural Communication - HONORS ··W···· 06:30 PM-08:20 PM Anu Khanna MLC113 HN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24372 COMM 8 01Y Argumentation and Critical Inquiry in Oral CommunicationView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Tina Lim L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24373 COMM 8 61Y Argumentation and Critical Inquiry in Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Stephanie Anderson L45 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24374 COMM 9 61Y Argumentation: Analysis of Oral and Written CommunicationView Footnote ··W···· 04:00 PM-06:15 PM Brandon Gainer L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24375 COMM 9 62Z Argumentation: Analysis of Oral and Written CommunicationView Footnote ······· TBA-TBA Brandon Gainer ONLINE OL
24376 COMM 10 01Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 07:30 AM-09:20 AM Russell Hong L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24377 COMM 10 02Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 07:30 AM-09:20 AM Cherakah Cunningham L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24378 COMM 10 03Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 07:30 AM-09:20 AM Nick Chivers L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24379 COMM 10 04Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Nick Chivers L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24380 COMM 10 06Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Russell Hong L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24381 COMM 10 07Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM David Hamilton L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24382 COMM 10 11Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Elaine Lee L48 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24383 COMM 10 12Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Nick Chivers L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24384 COMM 10 13Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Royce Cano L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24385 COMM 10 14Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Nick Chivers L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24386 COMM 10 15Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Elaine Lee L48 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24904 COMM 10 16Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M······ 04:00 PM-06:15 PM Anu Khanna L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24390 COMM 10 62Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Elaine Lee L48 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24391 COMM 10 63Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ···R··· 06:30 PM-10:20 PM Patrick McDonnell L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24993 COMM 10H 16H Fundamentals of Oral Communication - HONORS M······ 04:00 PM-06:15 PM Anu Khanna L48 HN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24393 COMM 15 01Y Critical Decision-Making in GroupsView Footnote M·W···· 08:30 AM-10:20 AM David Hamilton L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24394 COMM 15 61Y Critical Decision-Making in GroupsView Footnote ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Brandon Gainer L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24395 COMM 16 61Y Interpersonal CommunicationView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Brandon Gainer L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24396 COMM 16 62Z Interpersonal CommunicationView Footnote ······· TBA-TBA Anu Khanna ONLINE OL
24397 COMM 70 01Y Effective Organizational CommunicationView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Russell Hong L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
21652 DANC 22K 01 Theory and Technique of Ballet IView Footnote M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Warren Lucas PE11U
21683 DANC 22L 01 Theory and Technique of Ballet IIView Footnote M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Warren Lucas PE11U
22255 DANC 22M 01 Theory and Technique of Ballet IIIView Footnote M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Warren Lucas PE11U
22870 DANC 23L 01L Theory and Technique of Hip-Hop I (Popular American Dance)View Footnote ····F·· 10:30 AM-01:20 PM Vernon Gallegos PE11U
22876 DANC 23M 01L Theory and Technique of Hip-Hop II (Popular American Dance II)View Footnote ····F·· 10:30 AM-01:20 PM Vernon Gallegos PE11U
23588 DANC 23N 01L Theory and Technique of Hip-Hop III (Popular American Dance III)View Footnote ····F·· 10:30 AM-01:20 PM Vernon Gallegos PE11U
24743 DANC 24A 61 Theory and Technique of Social Dance IView Footnote ·T····· 06:30 PM-09:20 PM Vernon Gallegos VPA115
24744 DANC 24B 61 Theory and Technique of Social Dance IIView Footnote ·T····· 06:30 PM-09:20 PM Vernon Gallegos VPA115
24745 DANC 24C 61 Theory and Technique of Social Dance IIIView Footnote ·T····· 06:30 PM-09:20 PM Vernon Gallegos VPA115
22258 DANC 25A 01 Theory and Technique of Salsa Dance IView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
22439 DANC 25B 01 Theory and Technique of Salsa Dance IIView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
22871 DANC 37A 01 Theory and Technique of Jazz Dance IView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-02:45 PM Vernon Gallegos PE11U
21711 DANC 37B 01 Theory and Technique of Jazz Dance IIView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-02:45 PM Vernon Gallegos PE11U
22253 DANC 37C 01 Theory and Technique of Jazz Dance IIIView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-02:45 PM Vernon Gallegos PE11U
23049 DANC 38A 01 Appreciation of Dance M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Warren Lucas A11
23048 DANC 38A 02 Appreciation of Dance ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Warren Lucas A11
24734 DANC 38A 03 Appreciation of Dance M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Vernon Gallegos VPA132
24092 ECON 1 01 Principles of MacroeconomicsView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Monika Thomas S56
00648 ECON 1 02L Principles of Macroeconomics ····F·· 09:00 AM-12:50 PM John Brady S55
00637 ECON 1 03 Principles of MacroeconomicsView Footnote MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Manisha Perera S55
00639 ECON 1 04 Principles of MacroeconomicsView Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Judith West S55
20264 ECON 1 05 Principles of MacroeconomicsView Footnote MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Monika Thomas S56
00643 ECON 1 06 Principles of Macroeconomics M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Ninos Malek ADM119
00644 ECON 1 07 Principles of MacroeconomicsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Ninos Malek S56
00645 ECON 1 08 Principles of Macroeconomics M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Abdullahi Koshin S55
00646 ECON 1 09 Principles of MacroeconomicsView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Stephen Zill S55
00649 ECON 1 61 Principles of MacroeconomicsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Stephen Blohm S56
20265 ECON 1 62Z Principles of MacroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Don Uy-Barreta ONLINE OL
24699 ECON 1 65Z Principles of MacroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Triyakshana Seshadri ONLINE OL
23321 ECON 1 66Z Principles of MacroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Triyakshana Seshadri ONLINE OL
25031 ECON 1H 04H Principles of Macroeconomics - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Judith West S55 HN
25028 ECON 1H 05H Principles of Macroeconomics - HONORS MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Monika Thomas S56 HN
25036 ECON 1H 09H Principles of Macroeconomics - HONORS ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Stephen Zill S55 HN
22233 ECON 2 01 Principles of MicroeconomicsView Footnote MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Stephen Zill S56
00654 ECON 2 02 Principles of MicroeconomicsView Footnote MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ninos Malek S56
00655 ECON 2 03 Principles of MicroeconomicsView Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Monika Thomas S56
00660 ECON 2 04 Principles of Microeconomics M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Manisha Perera S55
00657 ECON 2 05 Principles of MicroeconomicsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Stephen Zill S55
00653 ECON 2 06 Principles of Microeconomics M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Manisha Perera S56
00659 ECON 2 07 Principles of MicroeconomicsView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Ninos Malek S56
24172 ECON 2 61 Principles of MicroeconomicsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Abdullahi Koshin S55
24091 ECON 2 62 Principles of Microeconomics M·W···· 08:30 PM-10:20 PM Stephen Blohm S56
00664 ECON 2 62Z Principles of MicroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Monika Thomas ONLINE OL
22791 ECON 2 65Z Principles of MicroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Don Uy-Barreta ONLINE OL
25037 ECON 2H 01H Principles of Microeconomics - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Stephen Zill S56 HN
25029 ECON 2H 03H Principles of Microeconomics - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Monika Thomas S56 HN
25038 ECON 2H 05H Principles of Microeconomics - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Stephen Zill S55 HN
23381 ECON 3 01 Environmental Economics M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Monika Thomas S56
25030 ECON 3H 01H Environmental Economics - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Monika Thomas S56 HN
24093 ECON 5 01 Behavioral Economics MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Judith West S55
23146 EDUC 46 27 Mathematics for Elementary Education ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM STAFF, M G6
00674 ELIT 10 01 Introduction to Fiction M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Alan Simes MQ-2A
23863 ELIT 10 02 Introduction to Fiction ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Jill Quigley MLC260
25020 ELIT 10H 02H Introduction to Fiction - HONORS ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Jill Quigley MLC260 HN
24405 ELIT 11 01 Introduction to Poetry MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lydia Hearn MLC270 $0
21184 ELIT 11 62Z Introduction to PoetryView Footnote ······· TBA-TBA Ken Weisner ONLINE OL
24972 ELIT 17 01 Introduction to Shakespeare M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Becky Roberts LCW16
25056 ELIT 17H 61H Introduction to Shakespeare - HONORS M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Becky Roberts LCW16 HN
24915 ELIT 22 01 Mythology and Folklore ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Francesca Caparas MLC260
21862 ELIT 24 01 Asian Pacific American Literature M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Sherwin Mendoza MLC112
00686 ELIT 46A 01 Major British Writers (Medieval and Renaissance) ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Luis Limcolioc LCW16
25060 ELIT 46AH 01H Major British Writers (Medieval and Renaissance) - HONORS ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Luis Limcolioc LCW16 HN
00688 ELIT 48A 01 Major American Writers (Colonial to Romantic, 1620-1865) M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Becky Roberts LCW16
25057 ELIT 48AH 01H Major American Writers (Colonial to Romantic, 1620-1865) - HONORS M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Becky Roberts LCW16 HN
00585 ES 1 01 Introduction to Environmental StudiesView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jeff Staudinger KC113
22351 ES 1 02 Introduction to Environmental StudiesView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Alicia De Toro KC113
23058 ES 1 03 Introduction to Environmental StudiesView Footnote ·T·R··· 02:30 PM-04:20 PM Alicia De Toro KC113
24236 ES 1 04 Introduction to Environmental StudiesView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Miriam Martin KC113
00582 ES 1 05 Introduction to Environmental StudiesView Footnote M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Miriam Martin KC112
25093 ES 1 06 Introduction to Environmental Studies M·W···· 09:30 AM-11:20 AM William Roeder KC115
20323 ES 1 62Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA William Roeder ONLINE $0OL
24829 ES 1 65Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA William Roeder ONLINE $0OLLQ
00591 ES 2 01 Humans, the Environment, and Sustainability M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Alicia De Toro KC113
21690 ES 3 01 Imagery of the EnvironmentView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Lynn Thorensen KC239
20942 ES 3 62Z Imagery of the EnvironmentView Footnote ······· TBA-TBA Lynn Thorensen ONLINE OL
02508 ESCI 1 01 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Ryan Phillips KC112
22342 ESCI 1 02 Environmental ScienceView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Helian Ratsirarson KC112
22346 ESCI 1 03 Environmental ScienceView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Helian Ratsirarson KC112
23075 ESCI 1 04 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Neela Srinivasan KC112
21703 ESCI 1 05 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Adrienne Frisbee KC115
24827 ESCI 1 06 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Adrienne Frisbee KC115
23135 ESCI 1 62Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Valerie Greene ONLINE $0OL
24226 ESCI 1 65Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
24232 ESCI 1 66Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Jana Sanders ONLINE OL
24826 ESCI 1 67Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
24828 ESCI 1 68Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
24959 ESCI 1 69Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Jana Sanders ONLINE OL
00695 ESCI 1L 01 Environmental Science LaboratoryView Footnote ·T····· 09:30 AM-12:20 PM Joshua McCluskey KC120
24871 ESCI 1L 02 Environmental Science LaboratoryView Footnote ··W···· 09:30 AM-12:20 PM Jeff Staudinger KC239
20302 ESCI 1L 03 Environmental Science LaboratoryView Footnote ·T····· 01:30 PM-04:20 PM Joshua McCluskey KC120
23068 ESCI 1L 04 Environmental Science LaboratoryView Footnote ···R··· 09:30 AM-12:20 PM Joshua McCluskey KC120
23070 ESCI 1L 05 Environmental Science LaboratoryView Footnote ···R··· 01:30 PM-04:20 PM Joshua McCluskey KC120
23166 ESCI 1L 06 Environmental Science LaboratoryView Footnote ··W···· 08:30 AM-11:20 AM Ryan Phillips KC113
23158 ESCI 19 01 Environmental BiologyView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Valerie Greene KC115 $L
LAB M······ 11:30 AM-02:20 PM KC120
00696 ESCI 19 02 Environmental BiologyView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Valerie Greene KC115 $L
LAB ··W···· 11:30 AM-02:20 PM KC120
21829 ESL 5 01LY Advanced Composition and ReadingView Footnote ····F·· 09:30 AM-11:45 AM Iva Tracey L21 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00719 ESL 5 02 Advanced Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Christopher Bankston L61
02543 ESL 5 03 Advanced Composition and Reading ·T·R··· 03:30 PM-05:45 PM Michelle Marchiano L81
23313 ESL 5 61 Advanced Composition and Reading M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Daniel Tung L82
24419 EWRT 1A 01D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Kristin Agius MCC-13 LC
24906 EWRT 1A 02D Composition and ReadingView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-12:45 PM Brian Malone MCC-13 LC
24908 EWRT 1A 03D Composition and ReadingView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Francesca Caparas MCC-13 LC
00863 EWRT 1A 03FY Composition and ReadingView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Francesca Caparas MQ-2A
24910 EWRT 1A 04D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Julie Sartwell L62 LC
24912 EWRT 1A 05D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Kristin Skager L66 LC
02728 EWRT 1A 09LY Composition and ReadingView Footnote ····F·· 08:00 AM-10:15 AM Mary Cudahy L46 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00873 EWRT 1A 11Y Composition and ReadingView Footnote ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Deborah Garfinkle AT202 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24009 EWRT 1A 12Y Composition and ReadingView Footnote ·T····· 04:00 PM-06:15 PM Ruth Trimble L82 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00841 EWRT 1A 13Y Composition and ReadingView Footnote ··W···· 04:00 PM-06:15 PM Ruth Trimble L82 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
02685 EWRT 1A 14Y Composition and ReadingView Footnote ·T····· 07:30 AM-09:45 AM John Swensson S72 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
23985 EWRT 1A 15Y Composition and ReadingView Footnote ··W···· 07:30 AM-09:45 AM John Swensson S72 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00842 EWRT 1A 16Y Composition and ReadingView Footnote M·W···· 07:30 AM-09:20 AM Raymond Brennan G9 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00847 EWRT 1A 17 Composition and Reading ·T·R··· 07:30 AM-09:45 AM Jimmie Wilson G9
22574 EWRT 1A 18 Composition and Reading MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Richard Ferrie L36
02631 EWRT 1A 19 Composition and Reading M·W···· 08:30 AM-10:45 AM Yeganeh Modirzadeh L46 $L
00864 EWRT 1A 20 Composition and Reading ·T·R··· 08:30 AM-10:45 AM STAFF, M L46
00853 EWRT 1A 21 Composition and Reading MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Sherwin Mendoza AT202
20643 EWRT 1A 22 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Sarah Lisha L82
21460 EWRT 1A 23 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Luis Limcolioc L36 $0
21915 EWRT 1A 24Y Composition and ReadingView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Raymond Brennan MLC113 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
02684 EWRT 1A 25 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Lucia Olson L61
21917 EWRT 1A 26 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM STAFF, M L62
21997 EWRT 1A 27 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Jennifer Roscher L63
21999 EWRT 1A 28 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM John Gravener L82
00881 EWRT 1A 29 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Jimmie Wilson S71
21998 EWRT 1A 30 Composition and Reading MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Jesus Quintero L24
22542 EWRT 1A 31 Composition and Reading M·W···· 11:00 AM-01:15 PM Elizabeth Figueredo L46
21831 EWRT 1A 32 Composition and Reading ·T·R··· 11:00 AM-01:15 PM STAFF, M S49
00860 EWRT 1A 33 Composition and Reading MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Sherwin Mendoza L73
23014 EWRT 1A 35 Composition and Reading M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Alan Simes AT103
00857 EWRT 1A 36 Composition and Reading M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Alexis Cattivera LCW26
00854 EWRT 1A 37 Composition and Reading M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Luis Limcolioc L73 $0
23326 EWRT 1A 38 Composition and Reading ·T·R··· 12:30 PM-02:45 PM Jennifer Penkethman S72
02635 EWRT 1A 39 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Anthony Delaney S49
00845 EWRT 1A 40 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM STAFF, M S72
00850 EWRT 1A 41 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Lucia Olson MQ-2A
02637 EWRT 1A 42 Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Becky Roberts L36
24596 EWRT 1A 43 Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Jennifer Roscher LCW13
24602 EWRT 1A 44 Composition and Reading M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Charles Gray S49
00852 EWRT 1A 45 Composition and Reading M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Amy Leonard LCW26
00851 EWRT 1A 46 Composition and Reading ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Jennifer Roscher SEM2
02686 EWRT 1A 47 Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Jamie Joseph L76
23323 EWRT 1A 48 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM STAFF, M L83
25091 EWRT 1A 49 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM STAFF, M L43
25095 EWRT 1A 50 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM STAFF, M S71
25102 EWRT 1A 51 Composition and Reading M·W···· 08:30 AM-10:45 AM STAFF, M L81
25103 EWRT 1A 52 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM STAFF, M L63
00844 EWRT 1A 61 Composition and Reading M·W···· 05:30 PM-07:45 PM Husne Jahan L45
22581 EWRT 1A 62Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Lydia Hearn ONLINE $LOL
00882 EWRT 1A 63 Composition and Reading ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Charles Gray S49
22000 EWRT 1A 65Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Sarah Lisha ONLINE OL
00878 EWRT 1A 66Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Kim Palmore ONLINE OL
00880 EWRT 1A 67Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Lydia Hearn ONLINE $LOL
00874 EWRT 1A 68Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Kim Palmore ONLINE OL
24648 EWRT 1A 69Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OLLQ
00859 EWRT 1A 70Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Rebecca Board Liljenstolpe ONLINE OL
24573 EWRT 1A 71Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OL
25090 EWRT 1A 72Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OL
24916 EWRT 1AH 01H Composition and Reading - HONORS ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Karen Chow L47 $LHN
00883 EWRT 1B 01 Reading, Writing and Research M·W···· 07:30 AM-09:45 AM Sergio Rizzo SEM2
00886 EWRT 1B 02 Reading, Writing and Research M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Sergio Rizzo SEM2
00889 EWRT 1B 03 Reading, Writing and Research ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Anne Marie Waldsmith SEM2
00892 EWRT 1B 04 Reading, Writing and Research M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Kiran Malavade SEM2
02714 EWRT 1B 05 Reading, Writing and Research ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Anne Marie Waldsmith SEM2
00907 EWRT 1B 62Z Reading, Writing and ResearchView Footnote ······· TBA-TBA Charles Gray ONLINE OL
00910 EWRT 1B 65Z Reading, Writing and ResearchView Footnote ······· TBA-TBA Sarah Lisha ONLINE OL
00911 EWRT 1B 66Z Reading, Writing and ResearchView Footnote ······· TBA-TBA Jonah Hoyle ONLINE OL
25021 EWRT 1BH 01H Reading, Writing and Research - HONORS M·W···· 07:30 AM-09:45 AM Sergio Rizzo SEM2 HN
25022 EWRT 1BH 02H Reading, Writing and Research - HONORS M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Sergio Rizzo SEM2 HN
00914 EWRT 2 01Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Laura Orella L31 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00915 EWRT 2 02Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote M······ 08:30 AM-10:45 AM John Swensson S72 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00918 EWRT 2 03Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Laura Orella G2 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00925 EWRT 2 04Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ·T····· 10:00 AM-12:15 PM Deborah Garfinkle AT115 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00916 EWRT 2 05LY Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ····F·· 10:30 AM-12:45 PM Mary Cudahy L46 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24408 EWRT 2 06 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 07:30 AM-09:45 AM Kim Palmore L61
02690 EWRT 2 07 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 07:30 AM-09:45 AM Anna Lewis L82
00926 EWRT 2 08 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Steve Howland L63
00929 EWRT 2 09 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Dave Denny LCW13 $L
21918 EWRT 2 10 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Elliott Cragen MLC255
02689 EWRT 2 11 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Kim Palmore L36
20460 EWRT 2 12 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Anna Lewis LCW13
21932 EWRT 2 13 Critical Reading, Writing and Thinking MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Diana Fleming AT103
23123 EWRT 2 14 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Elliott Cragen MLC255
22446 EWRT 2 15 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Amy Leonard L81
23987 EWRT 2 16 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Brian Smith L36 $L
24409 EWRT 2 17 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Adam Sandel S49
24410 EWRT 2 18 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM John Gravener L82
24576 EWRT 2 19 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Kimberly Braasch G9 $L
24606 EWRT 2 20 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Brian Smith L36 $L
24411 EWRT 2 21 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Adam Sandel S49
02692 EWRT 2 62 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Kimberly Braasch G9 $L
00930 EWRT 2 62Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Amy Leonard ONLINE OL
24575 EWRT 2 63 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM STAFF, M SEM2
21318 EWRT 2 65Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Luis Limcolioc ONLINE $0OL
00924 EWRT 2 66Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Amy Leonard ONLINE OL
00932 EWRT 2 67Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Steve Howland ONLINE OL
00917 EWRT 2 68Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Luis Limcolioc ONLINE $0OL
23317 EWRT 2 69Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Amy Leonard ONLINE OL
00927 EWRT 2 70Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Deborah Garfinkle ONLINE OL
21916 EWRT 2 71Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Laura Orella ONLINE OL
24572 EWRT 2 72Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Yeganeh Modirzadeh ONLINE OL
24574 EWRT 2 73Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Anthony Delaney ONLINE OL
24649 EWRT 2 74Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OLLQ
25055 EWRT 2H 06H Critical Reading, Writing and Thinking - HONORS ·T·R··· 07:30 AM-09:45 AM Kim Palmore L61 HN
25065 EWRT 2H 11H Critical Reading, Writing and Thinking - HONORS ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Kim Palmore L36 HN
25023 EWRT 2H 16H Critical Reading, Writing and Thinking - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Brian Smith L36 HN
25024 EWRT 2H 20H Critical Reading, Writing and Thinking - HONORS M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Brian Smith L36 HN
24412 EWRT 30 01 Introduction to Creative Writing ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Lita Kurth MLC255
24413 EWRT 30 62Z Introduction to Creative WritingView Footnote ······· TBA-TBA Ken Weisner ONLINE OL
01031 F/TV 1 01 Introduction to Cinematic Arts M······ 01:30 PM-05:20 PM Glenn Lovell AT120
01033 F/TV 1 02L Introduction to Cinematic Arts ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Susan Tavernetti AT120
01032 F/TV 1 61 Introduction to Cinematic Arts ··W···· 05:30 PM-09:20 PM Sara Vizcarrondo AT120
25025 F/TV 1H 02LH Introduction to Cinematic Arts - HONORS ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Susan Tavernetti AT120 HN
02513 F/TV 2A 01 History of Cinema (1895-1950) ·T····· 12:30 PM-04:20 PM Susan Tavernetti AT120
25026 F/TV 2AH 01H History of Cinema (1895-1950) - HONORS ·T····· 12:30 PM-04:20 PM Susan Tavernetti AT120 HN
01035 F/TV 2B 01 History of Cinema (1950-Present) ···R··· 09:30 AM-01:20 PM Susan Tavernetti AT120
25027 F/TV 2BH 01H History of Cinema (1950-Present) - HONORS ···R··· 09:30 AM-01:20 PM Susan Tavernetti AT120 HN
24747 F/TV 10 01 Introduction to Electronic MediaView Footnote ··W···· 12:30 PM-04:20 PM Joel Abramson AT120
01036 F/TV 10 62Z Introduction to Electronic MediaView Footnote ······· TBA-TBA Aimee Gillette ONLINE OL
23583 F/TV 75G 01 History of Animation (1900-Present) ···R··· 01:30 PM-05:20 PM Martin Mcnamara AT120
01075 FREN 1 03 Elementary French (First Quarter) MTWR··· 12:30 PM-01:35 PM Loubna Hafid L61
01076 FREN 1 61 Elementary French (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Chantal Thao L61
23399 GEO 1 01 Physical Geography MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Purba Fernandez L23
01086 GEO 1 02 Physical Geography MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Purba Fernandez L23
01087 GEO 1 03 Physical Geography MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Purba Fernandez L23
23396 GEO 1 04 Physical GeographyView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Keith Ducote L23
22797 GEO 1 62Z Physical GeographyView Footnote ······· TBA-TBA Kerry Rohrmeier ONLINE OL
23398 GEO 4 02 Cultural Geography ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Purba Fernandez L23
22794 GEO 10 01 World Regional Geography MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Sohini Dutt L23
24094 GEO 10 02 World Regional Geography MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Sohini Dutt L23
22240 GEO 10 62Z World Regional GeographyView Footnote ······· TBA-TBA Eileen Pena ONLINE OL
24095 GEO 10 65Z World Regional GeographyView Footnote ······· TBA-TBA Eileen Pena ONLINE OL
01092 GEOL 10 01 Introductory Geology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Marek Cichanski SC1102
LAB ·T····· 01:30 PM-04:20 PM S15
01093 GEOL 10 02 Introductory Geology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Marek Cichanski SC1102
LAB ··W···· 01:30 PM-04:20 PM S15
23047 GEOL 10 62 Introductory Geology ·T·R··· 06:00 PM-07:50 PM Chris Dileonardo S15
LAB ·T·R··· 08:00 PM-09:15 PM
01096 GEOL 20 01 General Oceanography M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Chris Dileonardo S15
02626 GEOL 20 62Z General OceanographyView Footnote ······· TBA-TBA Chris Dileonardo ONLINE OL
24217 GEOL 20 65Z General OceanographyView Footnote ······· TBA-TBA Chris Dileonardo ONLINE OL
20581 GERM 1 61 Elementary German (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Maike Ahrends L64
24271 GERM 1 62 Elementary German (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Larissa Chiriaeva L64
02657 HIST 3A 03 World History from Prehistory to 750 CE M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Wendy White L47 $L
25032 HIST 3AH 03H World History from Prehistory to 750 CE - HONORS M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Wendy White L47 $LHN
22845 HIST 3B 01 World History from 750 CE to 1750 CE ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Christopher Jackson LCW16
24760 HIST 3C 01 World History from 1750 CE to the Present MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Mylinh Pham L72
25089 HIST 3C 02 World History from 1750 CE to the Present M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Raeann Ramsey L25
24097 HIST 3C 62Z World History from 1750 CE to the PresentView Footnote ······· TBA-TBA Carlos Mujal ONLINE OL
25054 HIST 3CH 01H World History from 1750 CE to the Present - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Mylinh Pham L72 HN
24096 HIST 6A 01 History of Western Civilization MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ben Kline FOR1
24998 HIST 6AH 01H History of Western Civilization - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ben Kline FOR1 HN
24763 HIST 6B 01 History of Western Civilization MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Ben Kline L26
24099 HIST 6B 02 History of Western Civilization MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Ben Kline L72
24999 HIST 6BH 01H History of Western Civilization - HONORS MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Ben Kline L26 HN
25000 HIST 6BH 02H History of Western Civilization - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Ben Kline L72 HN
24762 HIST 6C 01 History of Western Civilization MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Ben Kline L26
24761 HIST 6C 02 History of Western Civilization ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Wendy White L47 $L
25001 HIST 6CH 01H History of Western Civilization - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Ben Kline L26 HN
25033 HIST 6CH 02H History of Western Civilization - HONORS ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Wendy White L47 $LHN
24969 HIST 9 02 Women in American History ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Anne Hickling FOR4
24601 HIST 16A 62Z History of Africa to 1800View Footnote ······· TBA-TBA HAMILTON, JESSICA ONLINE OL
24772 HIST 17A 01 History of the United States to Early National Era MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Carlos Mujal S75
24765 HIST 17A 02L History of the United States to Early National Era ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Alexander Gerould ADM101
24322 HIST 17A 03 History of the United States to Early National Era MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Carol Cini L26
23680 HIST 17A 04 History of the United States to Early National Era MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Carol Cini L26
01132 HIST 17A 05 History of the United States to Early National Era M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26
20275 HIST 17A 06 History of the United States to Early National Era ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26
24767 HIST 17A 61 History of the United States to Early National Era M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Hai Nguyen MLC110
24768 HIST 17A 62Z History of the United States to Early National EraView Footnote ······· TBA-TBA Carlos Mujal ONLINE OL
24979 HIST 17AH 03H History of the United States to Early National Era - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Carol Cini L26 HN
24980 HIST 17AH 04H History of the United States to Early National Era - HONORS MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Carol Cini L26 HN
24981 HIST 17AH 05H History of the United States to Early National Era - HONORS M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26 HN
24982 HIST 17AH 06H History of the United States to Early National Era - HONORS ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26 HN
23409 HIST 17B 01 History of the United States from 1800 to 1900 MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Carlos Mujal S75
24766 HIST 17B 02 History of the United States from 1800 to 1900 M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Anne Hickling CHC
24885 HIST 17B 03L History of the United States from 1800 to 1900 ····F·· 01:30 PM-05:20 PM Greg Knittel FOR1
24111 HIST 17B 62Z History of the United States from 1800 to 1900View Footnote ······· TBA-TBA David Howard-Pitney ONLINE OL
24770 HIST 17C 01 History of the United States from 1900 to the Present MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Mylinh Pham L72
24098 HIST 17C 02 History of the United States from 1900 to the Present MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Carlos Mujal S75
24771 HIST 17C 03 History of the United States from 1900 to the Present M·W···· 12:30 PM-02:20 PM David Howard-Pitney MLC105
24103 HIST 17C 04 History of the United States from 1900 to the Present ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM David Howard-Pitney MLC105
24886 HIST 17C 05 History of the United States from 1900 to the Present ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Christopher Jackson L24 $0
24764 HIST 17C 62Z History of the United States from 1900 to the PresentView Footnote ······· TBA-TBA David Howard-Pitney ONLINE OL
01148 HIST 19A 01 History of Asian Civilization: China and Japan (to the 19th Century) ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Soo Choi MCC-10
20267 HLTH 21 62Z Contemporary Health ConcernsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Liechty ONLINE OL
24513 HLTH 21 65Z Contemporary Health ConcernsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Liechty ONLINE OL
01160 HNDI 1 61 Elementary Hindi (First Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Nilu Gupta L61
01199 HUMA 10 03 Human Sexuality MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM JACKLER, FRANCES MQ-2
01202 HUMA 10 07 Human Sexuality MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Kevin Glapion MLC260
01204 HUMA 10 61 Human Sexuality ·T····· 06:30 PM-10:20 PM Robert Alexander MLC260
24520 HUMA 10 62Z Human SexualityView Footnote ······· TBA-TBA Adrienne Pierre ONLINE OL
24696 HUMA 10 65Z Human SexualityView Footnote ······· TBA-TBA Natasha Joplin ONLINE OL
24960 HUMA 10 66Z Human SexualityView Footnote ······· TBA-TBA Natasha Joplin ONLINE OL
25058 HUMA 10H 03H Human Sexuality - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM JACKLER, FRANCES MQ-2 HN
25081 HUMA 10H 05ZH Human Sexuality - HONORS ······· TBA-TBA Natasha Joplin ONLINE OLHN
24922 HUMA 20 01PD Life Skills for Higher EducationView Footnote MTWR··· 01:30 PM-02:20 PM STAFF, M L43 LC
01211 HUMA 20 03Y Life Skills for Higher EducationView Footnote M······ 09:30 AM-11:20 AM Melinda Hughes MQ-3 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24434 HUMA 20 62Z Life Skills for Higher EducationView Footnote ······· TBA-TBA Pauline Wethington ONLINE OL
24698 HUMA 30 01 Understanding and Managing Stress M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Shireen Woo L74
24697 HUMA 30 01Y Understanding and Managing StressView Footnote ····F·· 09:30 AM-11:20 AM KD Huynh MQ-3 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01214 HUMI 1 01 Creative Minds MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Apryl Berney ADM101
01215 HUMI 1 02 Creative Minds MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Apryl Berney ADM101
01216 HUMI 1 03 Creative Minds MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Sal Breiter ADM101 $L
23401 HUMI 1 04 Creative Minds M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Wendy White G4 $L
22235 HUMI 1 05 Creative Minds ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Wendy White G4 $L
01217 HUMI 1 06 Creative Minds MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Sal Breiter ADM101 $L
21013 HUMI 1 07 Creative Minds MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Sal Breiter ADM101 $L
01219 HUMI 1 08 Creative Minds M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Alysia Rueda ADM101
24686 HUMI 1 09 Creative Minds M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Janet Shaw G4 $L
20282 HUMI 1 10 Creative Minds ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Andrew Wood ADM101
22236 HUMI 1 11 Creative Minds M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Alysia Rueda ADM119
22800 HUMI 1 12 Creative Minds ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Rashi Jackman L72
01221 HUMI 1 13L Creative Minds ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Barbara Hoffman L72
22801 HUMI 1 14L Creative Minds ····F·· 01:30 PM-05:20 PM Rashi Jackman G4
23163 HUMI 1 61 Creative Minds ·T····· 05:30 PM-09:20 PM Alysia Rueda G4
22238 HUMI 1 62Z Creative MindsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Hoffman ONLINE OL
24524 HUMI 1 65Z Creative MindsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Hoffman ONLINE OL
25034 HUMI 1H 04H Creative Minds - HONORS M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Wendy White G4 $LHN
25035 HUMI 1H 05H Creative Minds - HONORS ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Wendy White G4 $LHN
24832 HUMI 5 01 Storytelling in American Culture M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Wendy White G4 $L
20283 HUMI 6 01 Popular Culture MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Andrew Wood L64
02472 HUMI 6 02 Popular Culture M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Raeann Ramsey MLC110
24690 HUMI 6 03M Popular CultureView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Javier Galindo ECOT-1 $0
24687 HUMI 6 04L Popular Culture ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Raeann Ramsey G4
01225 HUMI 7 01 The Arts and the Human Spirit ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Rashi Jackman L27
24688 HUMI 9 01 Introduction to Comparative Religion MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Javier Galindo G4
24689 HUMI 9 02 Introduction to Comparative Religion ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Carl Jech G4
01228 HUMI 9 62Z Introduction to Comparative ReligionView Footnote ······· TBA-TBA Javier Galindo ONLINE $LOL
01233 HUMI 10 01 Global Religious Perspectives: Judaism, Christianity and Islam ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Carl Jech G4
24928 HUMI 13 01 Introduction to Korean Popular Culture ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Young Jung MCC-10
24426 HUMI 16 01M Arts, Ideas and ValuesView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Daniel Elkan ADM119
01239 HUMI 16 62Z Arts, Ideas and ValuesView Footnote ······· TBA-TBA Leslie Berry ONLINE OL
23164 HUMI 16 65Z Arts, Ideas and ValuesView Footnote ······· TBA-TBA Leslie Berry ONLINE OL
23172 ICS 4 01 Race, Ethnicity and Inequality ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Mae Lee MLC109
24875 ICS 4 01SZ Race, Ethnicity and InequalityView Footnote ······· TBA-TBA Veronica Neal ONLINE OLCS
01255 ICS 4 02 Race, Ethnicity and Inequality M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Mae Lee MLC113
24890 ICS 4 02SZ Race, Ethnicity and InequalityView Footnote ······· TBA-TBA Veronica Neal ONLINE OLCS
01256 ICS 5 01 History of Art: Multicultural Arts in the United States ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Nicholas Bridger MLC112
01259 ICS 5 61 History of Art: Multicultural Arts in the United States ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Nicholas Bridger VPA132
02535 ICS 5 62Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
23084 ICS 5 65Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
23695 ICS 5 66Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Nancy Olsen ONLINE OL
24604 ICS 5 68Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
01262 ICS 7 01 Intercultural Communication ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Michael Chang MLC113
01260 ICS 7 03Y Intercultural CommunicationView Footnote ··W···· 11:30 AM-01:20 PM Anu Khanna L25 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01264 ICS 7 04 Intercultural Communication M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Michael Chang MCC-10
25099 ICS 7 05F Intercultural Communication ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Piper Mc Nulty CUPHS OC
21922 ICS 7 62Y Intercultural CommunicationView Footnote ··W···· 06:30 PM-08:20 PM Anu Khanna MLC113 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24994 ICS 7H 03YH Intercultural Communication - HONORS ··W···· 11:30 AM-01:20 PM Anu Khanna L25 HYHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24995 ICS 7H 62H Intercultural Communication - HONORS ··W···· 06:30 PM-08:20 PM Anu Khanna MLC113 HN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24877 ICS 9 62Z Race and Ethnicity: Belonging and Exclusion in the U.S.View Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
01273 ICS 10 62Z An Introduction to African American StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
23691 ICS 16A 62Z History of Africa to 1800View Footnote ······· TBA-TBA HAMILTON, JESSICA ONLINE OL
20537 ICS 17 01S Critical Consciousness and Social ChangeView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Cynthia Kaufman MLC260 CS
25059 ICS 17H 01SH Critical Consciousness and Social Change - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Cynthia Kaufman MLC260 CSHN
24878 ICS 20 01 Asian American Experiences Past to Present M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Michael Chang MLC112
25087 ICS 22 62Z Contemporary Asian American CommunitiesView Footnote ······· TBA-TBA Mae Lee ONLINE OL
21861 ICS 24 01 Asian Pacific American Literature M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Sherwin Mendoza MLC112
22276 ICS 25 01S Grassroots Democracy: Race, Politics and the American PromiseView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM James Nguyen L47 CS
24339 ICS 29 65Z Cultural Pluralism and American Law and JusticeView Footnote ······· TBA-TBA Meghan Kensler ONLINE OL
24879 ICS 30 01 Introduction to Chicano/a and Latino/a Studies ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Juan Gamboa MLC113
24554 ICS 30 03 Introduction to Chicano/a and Latino/a Studies M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Juan Gamboa MLC109
23079 ICS 33 01 The Chicano/a and Latino/a and the Arts ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Juan Gamboa MQ-2A
20385 ICS 33 02 The Chicano/a and Latino/a and the Arts M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Juan Gamboa MLC109
23082 ICS 35 01 Chicano/a, Latino/a Literature ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Ruben Abrica-Carrasco MLC112
24334 ICS 43 62Z Native American HistoryView Footnote ······· TBA-TBA Meghan Kensler ONLINE OL
01298 INTL 10 01Y History of Art: Arts of AsiaView Footnote ·T····· 01:30 PM-03:20 PM So Kam Lee MCC-10 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
20543 INTL 10 62Z History of Art: Arts of AsiaView Footnote ······· TBA-TBA So Kam Lee ONLINE OL
24927 INTL 13 01 Introduction to Korean Popular Culture ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Young Jung MCC-10
01303 INTL 19A 01 History of Asian Civilization: China and Japan (to the 19th Century) ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Soo Choi MCC-10
24874 INTL 33 01SZ Introduction to Peace and Conflict StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Veronica Neal ONLINE OLCS
24934 ITAL 1 61Y Elementary Italian (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-07:50 PM Diana Ferrara L31 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01312 JAPN 1 01 Elementary Japanese (First Quarter) MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Renshi Xuan G2
01311 JAPN 1 02 Elementary Japanese (First Quarter) MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Chigusa Inaba L64
01313 JAPN 1 03 Elementary Japanese (First Quarter) M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Min-Jin Kuo L65
01314 JAPN 1 61 Elementary Japanese (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Yumi Mccormick L65
22479 JAPN 2 01 Elementary Japanese (Second Quarter) M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Chigusa Inaba L64
24887 JAPN 3 01 Elementary Japanese (Third Quarter) ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Fujiko Wortz L65
01321 JOUR 2 01 Mass Communication and Its Impact On Society ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Cecilia Deck L42
01323 JOUR 2 02 Mass Communication and Its Impact On Society M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Sunny Malatesta L42
01322 JOUR 2 03 Mass Communication and Its Impact On Society ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Cecilia Deck L42
01324 JOUR 2 62Z Mass Communication and Its Impact On SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Farideh Dada ONLINE OL
21817 JOUR 2 65Z Mass Communication and Its Impact On SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Gail McElroy ONLINE OL
23543 KNES 1A 01L Novice SwimmingView Footnote ·····S· 10:00 AM-11:50 AM Mary Donahue POOLE
23538 KNES 1B 01 Beginning Swimming M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Rachel Catuiza POOLW
23545 KNES 1B 01L Beginning SwimmingView Footnote ·····S· 12:00 PM-01:50 PM Mary Donahue POOLE
23539 KNES 1C 01 Intermediate Swimming M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Rachel Catuiza POOLW
23537 KNES 2A 01 Aerobic SwimmingView Footnote M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Rachel Catuiza POOLW
23544 KNES 2A 01L Aerobic SwimmingView Footnote ·····S· 12:00 PM-01:50 PM Mary Donahue POOLE
24675 KNES 5A 01 Indoor Cycling ·T·R··· 12:30 PM-01:20 PM STAFF, M PE14
23430 KNES 5AX 01 Indoor Cycling ·T·R··· 07:00 AM-08:15 AM Rachel Catuiza PE14
23452 KNES 5AX 02 Indoor Cycling ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Rachel Catuiza PE14
23458 KNES 5AX 03 Indoor Cycling M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Rusty Johnson PE14
24676 KNES 5B 01 High Intensity Indoor Cycling ·T·R··· 12:30 PM-01:20 PM STAFF, M PE14
24074 KNES 5BX 01 High Intensity Indoor Cycling ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Rachel Catuiza PE14
24870 KNES 5BX 02 High Intensity Indoor Cycling M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Rusty Johnson PE14
24672 KNES 7A 01 Step Aerobics M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Dawnis Guevara PE15
24673 KNES 7G 01 Aerobic Exercise Hi-Low Impact M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Dawnis Guevara PE15
24799 KNES 9AX 62Z Interactive Cardiovascular Fitness and Activity Tracking 1View Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
24667 KNES 11A 01 Cardio Kick M·W···· 09:30 AM-10:20 AM Rachel Catuiza PE15
23461 KNES 12D 61 Beginning Karate M·W···· 06:30 PM-07:20 PM Pete Rabbitt PE15
23462 KNES 12E 61 Intermediate Karate M·W···· 06:30 PM-07:20 PM Pete Rabbitt PE15
23442 KNES 12H 61 Tai Chi ·T·R··· 05:30 PM-06:20 PM Coleen Lee-Wheat PE15
24085 KNES 15AX 01 Cross Training ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE11LE
23416 KNES 15CX 01 Total Fitness ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Jason Damjanovic PE15
23425 KNES 15CX 02 Total Fitness M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Rachel Catuiza PE15
23429 KNES 15CX 03 Total Fitness ·T·R··· 07:00 AM-08:15 AM Rachel Catuiza PE15
23786 KNES 15CX 04 Total Fitness ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Rachel Catuiza PE15
23565 KNES 15CX 05 Total Fitness ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Rachel Catuiza PE610
24073 KNES 15E 01 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
24192 KNES 15EX 01 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Jason Damjanovic PE15
24847 KNES 15EX 02 Cardiovascular and Strength Training M·W···· 11:30 AM-12:45 PM Nick Mattis PE610
23473 KNES 15EX 03 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE11LE
23479 KNES 15EX 05 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Rachel Catuiza PE610
23787 KNES 15EX 07 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Rachel Catuiza PE15
24668 KNES 15F 01 High Intensity Interval Training - HIIT M·W···· 09:30 AM-10:20 AM Rachel Catuiza PE15
24681 KNES 15FX 01 High Intensity Interval Training - HIIT ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
24898 KNES 15FX 02 High Intensity Interval Training - HIIT ·T·R··· 07:00 AM-08:15 AM Rachel Catuiza PE15
23433 KNES 16A 01 Fit CampView Footnote ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
23554 KNES 16AX 01 Fit Camp ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE610
24201 KNES 16AX 02 Fit Camp ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
24798 KNES 17A 01 Plyometric Conditioning 1 ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
24670 KNES 17AX 01 Plyometric Conditioning 1 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Jason Damjanovic PE15
24848 KNES 19AX 01 Strength Development M·W···· 11:30 AM-12:45 PM Nick Mattis PE610
23470 KNES 19AX 02 Strength Development M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE11LE
23472 KNES 19AX 03 Strength Development ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE11LE
24197 KNES 19AX 04 Strength Development ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE11LE
24200 KNES 19AX 05 Strength Development ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE11LE
23560 KNES 19AX 06 Strength Development M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE11LE
24902 KNES 19BX 01 Strength Development 2 ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE11LE
24903 KNES 19BX 02 Strength Development 2 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE11LE
24905 KNES 19BX 03 Strength Development 2 M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE11LE
23469 KNES 19DX 01 Resistance Training 1 ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
23471 KNES 19DX 02 Resistance Training 1 M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE11LE
24198 KNES 19DX 03 Resistance Training 1 M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE11LE
23424 KNES 19EX 01 Body Sculpting M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Rachel Catuiza PE15
23436 KNES 19EX 02 Body Sculpting ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE11LE
23456 KNES 19EX 03 Body Sculpting ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
24088 KNES 19EX 04 Body Sculpting M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE15
23432 KNES 19G 01 Core Conditioning ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
24669 KNES 19G 02 Core Conditioning M·W···· 09:30 AM-10:20 AM Rachel Catuiza PE15
24087 KNES 19GX 01 Core Conditioning M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE15
23556 KNES 19GX 03 Core Conditioning ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE610
24899 KNES 20AX 01 Circuit Training 1 M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Rachel Catuiza PE15
24900 KNES 20AX 02 Circuit Training 1 ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE610
24901 KNES 20AX 03 Circuit Training 1 M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE15
23668 KNES 22A 01 Hatha Yoga M······ 02:00 PM-03:50 PM Kelly Simons PE14
23417 KNES 22A 01L Hatha Yoga ·····S· 09:00 AM-10:50 AM Farzaneh Ghiasvand PE14
23439 KNES 22A 02L Hatha Yoga ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Christian May PE15
23440 KNES 22A 03L Hatha Yoga ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Kelly Simons PE15
24075 KNES 22A 61 Hatha Yoga ··W···· 02:00 PM-03:50 PM Kelly Simons PE14
24077 KNES 22A 62 Hatha Yoga ··W···· 04:00 PM-05:50 PM Christian May PE14
23454 KNES 22AX 01 Hatha Yoga ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Danielle Altman PE14
24429 KNES 22AX 02 Hatha Yoga M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Rusty Johnson PE14
23464 KNES 22AX 61 Hatha Yoga ·T·R··· 06:30 PM-07:45 PM Nancy Evans PE14
23669 KNES 22B 01 Yoga for Relaxation M······ 02:00 PM-03:50 PM Kelly Simons PE14
23419 KNES 22B 01L Yoga for Relaxation ·····S· 09:00 AM-10:50 AM Farzaneh Ghiasvand PE14
23438 KNES 22B 02L Yoga for Relaxation ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Christian May PE15
24078 KNES 22B 61 Yoga for Relaxation ··W···· 04:00 PM-05:50 PM Christian May PE14
24428 KNES 22BX 01 Yoga for Relaxation M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Rusty Johnson PE14
23463 KNES 22BX 61 Yoga for Relaxation ·T·R··· 06:30 PM-07:45 PM Nancy Evans PE14
24193 KNES 22CX 61 Power Yoga M·W···· 07:00 PM-08:15 PM Nancy Evans PE14
23443 KNES 22D 01 Flow Yoga M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Dawnis Guevara PE15
24076 KNES 22D 62 Flow Yoga ··W···· 02:00 PM-03:50 PM Kelly Simons PE14
23455 KNES 22DX 01 Flow Yoga ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Danielle Altman PE14
23659 KNES 22E 01 Yoga/Pilates Combo M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Dawnis Guevara PE15
23441 KNES 22E 01L Yoga/Pilates Combo ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Kelly Simons PE15
24194 KNES 22EX 61 Yoga/Pilates Combo M·W···· 07:00 PM-08:15 PM Nancy Evans PE14
23451 KNES 25AX 01 Stretching ·T·R··· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE14
23459 KNES 25AX 02 Stretching M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Scott Hertler PE14
23460 KNES 25BX 01 Active Isolated Stretching M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Scott Hertler PE14
24083 KNES 25BX 02 Active Isolated Stretching ·T·R··· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE14
23420 KNES 26A 01L Basic Pilates Mat Exercise ·····S· 11:00 AM-12:50 PM Farzaneh Ghiasvand PE15
23421 KNES 26B 01L Integrated Pilates Mat Exercise ·····S· 11:00 AM-12:50 PM Farzaneh Ghiasvand PE15
23777 KNES 29A 01 Fencing Level 1 ·T·R··· 11:30 AM-12:20 PM Nick Mattis PE15
23778 KNES 29B 01 Fencing Level 2 ·T·R··· 11:30 AM-12:20 PM Nick Mattis PE15
23389 KNES 31AX 01 Beginning Badminton M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE21W
23413 KNES 31AX 02 Beginning Badminton M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE21E
23390 KNES 31BX 01 Intermediate Badminton M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE21E
23414 KNES 31BX 02 Intermediate Badminton M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE21W
24082 KNES 31CX 01 Advanced Badminton M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE21W
24208 KNES 32A 01 Beginning Tennis ·T·R··· 09:30 AM-10:20 AM Richard Roesky T-CRTE
24207 KNES 32A 01L Beginning Tennis ·····S· 09:00 AM-10:50 AM Richard Roesky T-CRTE
24210 KNES 32B 01 Advanced Beginning Tennis ·T·R··· 09:30 AM-10:20 AM Richard Roesky T-CRTE
24209 KNES 32B 01L Advanced Beginning Tennis ·····S· 09:00 AM-10:50 AM Richard Roesky T-CRTE
24072 KNES 36AX 01 Team Sport - Basketball M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Jason Damjanovic PE21E
23566 KNES 37AX 01 Soccer M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Cheryl Owiesny FLDS
23567 KNES 37BX 01 Soccer Level 2 M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Cheryl Owiesny FLDS
24203 KNES 37CX 01 Soccer Level 3 M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Cheryl Owiesny FLDS
24868 KNES 37E 01L Indoor Soccer ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21E
24869 KNES 37E 02L Indoor Soccer ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
23517 KNES 38A 01 Futsal Level 1 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
24506 KNES 38A 02 Futsal Level 1 ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21W
23519 KNES 38B 02 Futsal Level 2 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
24507 KNES 38B 03 Futsal Level 2 ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21W
23520 KNES 38C 01 Futsal Level 3 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21W
24508 KNES 38C 02 Futsal Level 3 ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21W
23522 KNES 39AX 01 Volleyball Level 1 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Dawnis Guevara PE21E
24079 KNES 39BX 01 Volleyball Level 2 ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Dawnis Guevara PE21W
24674 KNES 39BX 02 Volleyball Level 2 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Dawnis Guevara PE21W
24080 KNES 39CX 01 Volleyball Level 3 ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Dawnis Guevara PE21E
24081 KNES 39DX 01 Volleyball Level 4 ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Dawnis Guevara PE21W
24671 KNES 40AX 01 Flag Football 1 M·W···· 11:30 AM-12:45 PM Rachel Catuiza ST-FLD
24679 KNES 41AX 01 Ultimate Frisbee 1 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Rusty Johnson FLDS
24555 KNES 45 01Y Introduction to KinesiologyView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-12:20 PM Arden Kragalott PE673 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
23476 KNES 45 02Y Introduction to KinesiologyView Footnote M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Arden Kragalott PE673 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
23986 KNES 45 62Z Introduction to KinesiologyView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
23533 KNES 50A 62Z Orientation to Lifetime FitnessView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
23534 KNES 50AL 62 Lifetime Wellness and Fitness Center LaboratoryView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny PE610
23527 KNES 52 01 Physical Stress Management M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Nick Mattis PE12U
24680 KNES 52 62Z Physical Stress ManagementView Footnote ······· TBA-TBA Danielle Altman ONLINE OLLQ
24797 KNES 52 65Z Physical Stress ManagementView Footnote ······· TBA-TBA Danielle Altman ONLINE OLLQ
23480 KNES 54 62Z Introduction to Sport in SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Dawnis Guevara ONLINE OL
01333 KORE 1 01 Elementary Korean (First Quarter) M·W···· 03:30 PM-05:45 PM Hwaja Choi MLC110
22480 KORE 1 02 Elementary Korean (First Quarter) ·T·R··· 03:30 PM-05:45 PM Yurha Lee L27
24971 KORE 1 03 Elementary Korean (First Quarter) M·W···· 09:30 AM-11:45 AM Hwaja Choi S11
02699 KORE 1 62 Elementary Korean (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Yurha Lee L32
01359 LING 1 01 Introduction to LinguisticsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Michele Dubarry MLC270
01453 MAND 1 01 Elementary Mandarin (First Quarter) MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Huafu Liu L64
01454 MAND 1 02 Elementary Mandarin (First Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM April Phung MLC110
01455 MAND 1 03 Elementary Mandarin (First Quarter) ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Frances Lai L32
01458 MAND 1 62 Elementary Mandarin (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Xiaomei Schnittgrund MLC109
22481 MAND 1 63L Elementary Mandarin (First Quarter)View Footnote ·····S· 09:00 AM-01:50 PM Xiaomei Schnittgrund L65
22482 MAND 3 01 Elementary Mandarin (Third Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Huafu Liu L65
20547 MAND 4 01 Intermediate Mandarin (First Quarter) ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Huafu Liu L21
23579 MASG 50A 01 Introduction to Massage M·W···· 12:30 PM-01:20 PM Nhon Lam PE12U
LAB M·W···· 01:30 PM-02:45 PM
23580 MASG 50A 02 Introduction to Massage ·T·R··· 08:30 AM-09:20 AM Nhon Lam PE12U
LAB ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM
01475 MATH 1A 03 CalculusView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM NAY, JONATHAN MLC113
22884 MATH 1A 04 CalculusView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Roderic Taylor G5
22396 MATH 1A 05 CalculusView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Kejian Shi S54
01478 MATH 1A 07 CalculusView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Hassan Bourgoub S45
01479 MATH 1A 09 CalculusView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Roderic Taylor G6
22045 MATH 1A 12 CalculusView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Ricardo Delgado MCC-12
21185 MATH 1A 21 CalculusView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot G5
01481 MATH 1A 23 CalculusView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot G5
01483 MATH 1A 26 CalculusView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Curtis Kifer E33
01484 MATH 1A 27 CalculusView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Richard Lopez E34
01485 MATH 1A 61 CalculusView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Harman Dhaliwal S16
24610 MATH 1A 62Z CalculusView Footnote ······· TBA-TBA Harman Dhaliwal ONLINE OL
24173 MATH 1A 63 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Bijan Sadeghi-Hassanvand MLC108
25062 MATH 1AH 05H Calculus - HONORS MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Kejian Shi S54 HN
25002 MATH 1AH 21H Calculus - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot G5 HN
25003 MATH 1AH 23H Calculus - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot G5 HN
01486 MATH 1B 01 CalculusView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Amanda Lien MCC-12
01487 MATH 1B 05 CalculusView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Zack Judson MLC108
24174 MATH 1B 07 CalculusView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Loraine Moen G5
01489 MATH 1B 09 CalculusView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Hassan Bourgoub S45
20654 MATH 1B 11 CalculusView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Doli Bambhania E32
01490 MATH 1B 21 CalculusView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Mehrdad Khosravi MLC108
22352 MATH 1B 25 CalculusView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46
01491 MATH 1B 27 CalculusView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Millia Ison S45
22588 MATH 1B 61 CalculusView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Millia Ison S45
20966 MATH 1B 63 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Amarjit Chadda S16
24989 MATH 1BH 05H Calculus - HONORS MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Zack Judson MLC108 HN
24996 MATH 1BH 21H Calculus - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Mehrdad Khosravi MLC108 HN
25013 MATH 1BH 25H Calculus - HONORS M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46 HN
24175 MATH 1C 02 Calculus MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Hassan Bourgoub S45
01492 MATH 1C 03 CalculusView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Doli Bambhania E32
20967 MATH 1C 08 CalculusView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Kejian Shi S54
01495 MATH 1C 23 CalculusView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Wyatt Howard MCC-12
01496 MATH 1C 25 CalculusView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Millia Ison S45
22566 MATH 1C 27 CalculusView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Wyatt Howard S16
01497 MATH 1C 63 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Scott Peterson G1
25061 MATH 1CH 08H Calculus - HONORS MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Kejian Shi S54 HN
20968 MATH 1D 01 CalculusView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Iaroslav Kryliouk S46
25071 MATH 1D 02 Calculus MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Mehrdad Khosravi S42
01498 MATH 1D 11 CalculusView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Mehrdad Khosravi MLC108
23994 MATH 1D 12 Calculus ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Edwin Njinimbam S46
25085 MATH 1D 27 Calculus ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Fatemeh Yarahmadi MLC113
01499 MATH 1D 61 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Duc Nguyen MLC270
25075 MATH 1DH 02H Calculus - HONORS MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Mehrdad Khosravi S42 HN
24997 MATH 1DH 11H Calculus - HONORS MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Mehrdad Khosravi MLC108 HN
25014 MATH 1DH 12H Calculus - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Edwin Njinimbam S46 HN
24844 MATH 2A 07 Differential Equations MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Bert Lo S54
20335 MATH 2A 27 Differential EquationsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31
25009 MATH 2AH 27H Differential Equations - HONORS ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31 HN
21663 MATH 2B 21 Linear AlgebraView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM William Wilson MLC108
01501 MATH 2B 61 Linear AlgebraView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Farshod Mosh E31
25011 MATH 2BH 61H Linear Algebra - HONORS M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Farshod Mosh E31 HN
01502 MATH 10 01 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Neelam Shukla G4
20970 MATH 10 01MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-10:20 AM Gregory Stachnick E36
24939 MATH 10 02 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Hung Nguyen G7
20971 MATH 10 02MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-11:20 AM Nadia Bensidi E33
21245 MATH 10 03 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM WONG, WINNIE MLC109
24845 MATH 10 03MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-12:20 PM Nahrin Rashid E34
01505 MATH 10 04 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Neelam Shukla G4
24846 MATH 10 04MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWR··· 01:30 PM-03:45 PM Renuka Kapur E33
24940 MATH 10 05 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Hung Nguyen G7
24941 MATH 10 06 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM WONG, WINNIE MLC112
25053 MATH 10 06D Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Amanda Lien MCC-13 LC
24931 MATH 10 06MP Elementary Statistics and Probability MTW···· 04:00 PM-06:15 PM Mo Geraghty E32 $0
CLAS ···R··· 04:00 PM-06:15 PM S44
01508 MATH 10 07 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Roberta Bloom G7
24932 MATH 10 07MP Elementary Statistics and Probability MTW···· 06:30 PM-08:45 PM Mo Geraghty E32 $0
CLAS ···R··· 06:30 PM-08:45 PM S44
01509 MATH 10 08 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Lenore Desilets S46
01510 MATH 10 09 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Roberta Bloom G7
25068 MATH 10 09MP Elementary Statistics and Probability MTWR··· 11:30 AM-01:45 PM Gul Yayli S48
01511 MATH 10 10 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Doli Bambhania E32
24176 MATH 10 11 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Lenore Desilets S46
21954 MATH 10 12 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Doli Bambhania E32
24942 MATH 10 13 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM NAY, JONATHAN MLC109
02439 MATH 10 14 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Lisa Mesh E34
24943 MATH 10 15 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Nadia Bensidi E33
24945 MATH 10 17 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM STAFF, M S46
01504 MATH 10 21 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M······ 01:30 PM-03:45 PM Lilit Mazmanyan G7
CLAS ··W···· 01:30 PM-02:45 PM
CLAS ··W···· 02:55 PM-03:45 PM
02440 MATH 10 22 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Farshod Mosh E31
01516 MATH 10 23 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Farshod Mosh E31
01517 MATH 10 24 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Yatman Auyoung MCC-12
CLAS ···R··· 01:30 PM-02:45 PM
CLAS ···R··· 02:55 PM-03:45 PM
01518 MATH 10 25 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Joan Parrish S16
22353 MATH 10 26 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Linlin Zhang E34
01529 MATH 10 27 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Andrew Phelps E36
22354 MATH 10 28 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Bijan Sadeghi-Hassanvand MLC108
24946 MATH 10 29 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Curtis Kifer S16
24947 MATH 10 30 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Andrew Phelps E32
24948 MATH 10 31 Elementary Statistics and Probability M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Lilit Mazmanyan G7
24949 MATH 10 32 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Sithparran Vanniasegaram G7
24178 MATH 10 61 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Parviz Sales S44
01519 MATH 10 62 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Joan Parrish E34
24950 MATH 10 63 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Reza Shariatmadari G1
24179 MATH 10 64 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Sithparran Vanniasegaram G7
01523 MATH 10 65 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Jian Yu E34
24623 MATH 10 65Z Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ······· TBA-TBA Loraine Moen ONLINE OL
01525 MATH 10 66 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 09:00 PM-11:15 PM Teck Ky G5
24951 MATH 10 67 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Teck Ky G5
24952 MATH 10 68 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Paul Du MLC112
25063 MATH 10H 07H Elementary Statistics and Probability - HONORS MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Roberta Bloom G7 HN
25064 MATH 10H 09H Elementary Statistics and Probability - HONORS MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Roberta Bloom G7 HN
25012 MATH 10H 22H Elementary Statistics and Probability - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Farshod Mosh E31 HN
25008 MATH 10H 23H Elementary Statistics and Probability - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Farshod Mosh E31 HN
01536 MATH 11 01 Finite MathematicsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Loraine Moen G5
24849 MATH 11 09 Finite MathematicsView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Roberta Bloom G7
01534 MATH 11 27 Finite MathematicsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Yatman Auyoung MCC-12
01535 MATH 11 63 Finite MathematicsView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Joel Hansen E36
20972 MATH 12 05 Introductory Calculus for Business and Social ScienceView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Kejian Shi S54
20337 MATH 12 61 Introductory Calculus for Business and Social ScienceView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Charles De Vogelaere G5
01537 MATH 22 05 Discrete Mathematics MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Kejian Shi S54
02531 MATH 41 01 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Roderic Taylor G5
24851 MATH 41 01MP Precalculus I: Theory of Functions MTWRF·· 10:30 AM-12:20 PM Cheryl Balm E36
21264 MATH 41 02 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Amanda Lien MCC-12
24852 MATH 41 02MP Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWR··· 01:30 PM-03:45 PM Richard Lopez E34
02532 MATH 41 03 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Lisa Mesh E31
24953 MATH 41 04 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM ARABHI, SUNDARARAJAN MLC109
22043 MATH 41 05 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Lisa Mesh E31
24850 MATH 41 06 Precalculus I: Theory of Functions MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Lenore Desilets S46
21182 MATH 41 07 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Iaroslav Kryliouk S16
02533 MATH 41 08 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM James Mailhot G5
24954 MATH 41 10 Precalculus I: Theory of Functions MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Mohamad Rezvani E31
21247 MATH 41 11 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM James Mailhot G5
21794 MATH 41 21 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM George Krestas MLC108
23740 MATH 41 22 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Hemendra Shah E36
02538 MATH 41 23 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Wyatt Howard S16
24955 MATH 41 24 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Ronald Nicoletti MLC109
20973 MATH 41 25 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31
22355 MATH 41 26 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46
02540 MATH 41 27 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Salvador Guerrero MLC109
02541 MATH 41 61 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Misako Van Der Poel S54
24181 MATH 41 62 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM George Krestas MLC108
02542 MATH 41 63 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Millia Ison S45
24956 MATH 41 64 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Reza Shariatmadari S54
25010 MATH 41H 25H Precalculus I: Theory of Functions - HONORS M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31 HN
25015 MATH 41H 26H Precalculus I: Theory of Functions - HONORS ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46 HN
20339 MATH 42 03 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Nahrin Rashid E34
24182 MATH 42 05 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Nahrin Rashid E34
20340 MATH 42 07 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Ricardo Delgado MCC-12
24183 MATH 42 11 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Hassan Bourgoub S45
20342 MATH 42 21 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Edwin Njinimbam S46
22397 MATH 42 23 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Timothy Smith S54
20343 MATH 42 25 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM George Krestas MLC108
22357 MATH 42 27 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Daniel Wheeler S54
21745 MATH 42 62 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Linlin Zhang E36
25016 MATH 42H 21H Precalculus II: Trigonometric Functions - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Edwin Njinimbam S46 HN
02523 MATH 43 03 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Iaroslav Kryliouk S46
02524 MATH 43 05 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM STAFF, M MCC-12
21248 MATH 43 10 Precalculus III: Advanced Topics MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Iaroslav Kryliouk S16
02526 MATH 43 11 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM NAY, JONATHAN E36
02527 MATH 43 21 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Bert Lo S54
24184 MATH 43 22 Precalculus III: Advanced Topics ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Bert Lo G7
20671 MATH 43 23 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Hemendra Shah E36
21744 MATH 43 27 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM George Krestas E33
02528 MATH 43 61 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Paul Du E33
20370 MATH 43 62 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM George Krestas E33
24853 MATH 44 27 Mathematics in Art, Culture, and Society: A Liberal Arts Math Class ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM STAFF, M G5
01539 MATH 46 27 Mathematics for Elementary Education ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM STAFF, M G6
24286 MET 10 01 Weather and Climate Processes MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Terrence Mullens MLC105
21569 MET 10 62Z Weather and Climate ProcessesView Footnote ······· TBA-TBA Terrence Mullens ONLINE OL
24621 MET 10 65Z Weather and Climate ProcessesView Footnote ······· TBA-TBA Terrence Mullens ONLINE OL
01652 MUSI 1A 01 Music Appreciation: Music in Western Cultures M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Ilan Glasman A11
01656 MUSI 1A 02 Music Appreciation: Music in Western Cultures M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Ilan Glasman A11
01658 MUSI 1A 62Z Music Appreciation: Music in Western CulturesView Footnote ······· TBA-TBA Loren Tayerle ONLINE OL
01659 MUSI 1B 01 Music Appreciation: Jazz Styles ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Robert Farrington A11
24736 MUSI 1D 62Z Music Appreciation: Rock - From Roots to RapView Footnote ······· TBA-TBA Ron Dunn ONLINE OL
22429 NUTR 10 01 Contemporary Nutrition M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Georgia Acker S57
01768 NUTR 10 02 Contemporary Nutrition ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Juliana King S57
21215 NUTR 10 03 Contemporary Nutrition ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Alison Campbell S57
24319 NUTR 10 05 Contemporary Nutrition M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Georgia Acker S57
24958 NUTR 10 06 Contemporary Nutrition ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Karen Knoblaugh S57
01772 NUTR 10 62Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Anna Miller ONLINE OL
21739 NUTR 10 65Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Anna Miller ONLINE OL
23720 NUTR 10 66Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Alison Campbell ONLINE OL
23721 NUTR 10 67Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Alison Campbell ONLINE OL
23722 NUTR 10 68Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Liechty ONLINE OL
21873 PE 32B 01L Women's Badminton TechniquesView Footnote ·T·R··· 07:30 PM-08:45 PM Mark Landefeld PE21W
LAB ·····S· 09:00 AM-11:50 AM
24563 PE 32F 01 Defensive Baseball Techniques MTWR··· 01:00 PM-02:15 PM Erick Raich FLDBB
24710 PE 32F 02 Defensive Baseball Techniques MTWR··· 06:00 AM-07:15 AM Erick Raich FLDBB
24707 PE 32N 01 Track and Field Techniques MTWR··· 06:00 AM-07:15 AM Nick Mattis ST-TR
21083 PE 32N 02 Track and Field TechniquesView Footnote MTWR··· 03:30 PM-04:45 PM Nick Mattis ST-TR
24702 PE 32P 01 Techniques of Swimming MTWRF·· 06:00 AM-07:00 AM Danielle Altman POOLW
21946 PE 32P 03 Techniques of SwimmingView Footnote ·T·R··· 07:30 AM-10:20 AM Danielle Altman POOLW
24551 PE 32T 02 Tennis Techniques M·W·F·· 01:30 PM-03:20 PM Ronald Ward T-CRTE
24706 PE 32W 01 Softball TechniquesView Footnote MTWR··· 06:00 AM-07:15 AM Megan Kravets FLDSB
21225 PE 32W 03 Softball Techniques MTWR··· 01:30 PM-02:45 PM Megan Kravets FLDSB
24705 PE 39M 01 Intercollegiate Men's Soccer MTWRFS· 06:00 AM-07:15 AM Rusty Johnson FLDS
24062 PE 39M 02 Intercollegiate Men's SoccerView Footnote MTWRF·· 01:30 PM-03:00 PM Rusty Johnson ST-FLD
24709 PE 39W 01 Intercollegiate Women's Soccer MTWRF·· 05:30 AM-07:00 AM Cheryl Owiesny FLDS
21085 PE 39W 02 Intercollegiate Women's SoccerView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-02:00 PM Cheryl Owiesny FLDS
24711 PE 40 01 Intercollegiate FootballView Footnote MTWRF·· 05:30 AM-07:00 AM Anthony Santos ST-FLD
20451 PE 40 61 Intercollegiate Football MTWRF·· 04:30 PM-06:00 PM Aidan Campion ST-FLD
21032 PE 40 62 Intercollegiate Football MTWRF·· 04:30 PM-06:00 PM Anthony Santos ST-FLD
24703 PE 41 01 Intercollegiate Water Polo MTWRF·· 04:30 AM-06:00 AM Danielle Altman POOLW
21081 PE 41 02 Intercollegiate Water PoloView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-02:00 PM Danielle Altman POOLW
25052 PE 42W 02 Intercollegiate Women's Volleyball MTWRF·· 06:00 AM-07:30 AM Dawnis Guevara PE21E
21090 PE 42W 62 Intercollegiate Women's VolleyballView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-02:00 PM Dawnis Guevara PE21E
24708 PE 43 01 Intercollegiate Cross Country (Men and Women) MTWRF·· 05:30 AM-07:00 AM Nick Mattis ST-TR
21084 PE 43 02 Intercollegiate Cross Country (Men and Women)View Footnote MTWRF·· 01:30 PM-03:00 PM Nick Mattis ST-TR
24704 PE 44M 01 Intercollegiate Men's BasketballView Footnote MTWRFS· 06:00 AM-07:15 AM Jason Damjanovic PE21W
24511 PE 44M 03 Intercollegiate Men's Basketball MTWRF·· 03:00 PM-04:30 PM Jason Damjanovic PE21W
24427 PE 44W 02 Intercollegiate Women's BasketballView Footnote M·W·F·· 06:00 AM-08:50 AM Michael Allen PE21E
24510 PE 44W 61 Intercollegiate Women's Basketball MTWRF·· 05:30 PM-07:00 PM Michael Allen PE21W
01995 PEA 1X 01 Adapted Total FitnessView Footnote M·W·F·· 10:00 AM-10:50 AM Mary Bennett PE13
01996 PEA 1X 02 Adapted Total FitnessView Footnote M·W·F·· 12:30 PM-01:20 PM Casey Regehr PE13
01997 PEA 1X 03 Adapted Total FitnessView Footnote M·W·F·· 02:30 PM-03:20 PM Nathan Perkins PE13
01998 PEA 1X 04 Adapted Total FitnessView Footnote ·T·R··· 08:30 AM-09:45 AM Mary Bennett PE13
01999 PEA 1X 05 Adapted Total FitnessView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:15 PM Tracy Baker PE13
02002 PEA 1X 61 Adapted Total FitnessView Footnote ·T·R··· 05:30 PM-06:45 PM Nathan Perkins PE13
02003 PEA 2X 01 Adapted Strength DevelopmentView Footnote M·W·F·· 11:00 AM-11:50 AM Mary Bennett PE13
02004 PEA 2X 02 Adapted Strength DevelopmentView Footnote M·W·F·· 01:30 PM-02:20 PM Nathan Perkins PE13
02005 PEA 2X 03 Adapted Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:15 AM Mary Bennett PE13
02006 PEA 2X 04 Adapted Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-02:45 PM Tracy Baker PE13
02007 PEA 2X 05 Adapted Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 03:00 PM-04:15 PM Tracy Baker PE13
02008 PEA 2X 61 Adapted Strength DevelopmentView Footnote M·W···· 05:00 PM-06:15 PM Nathan Perkins PE13
02009 PEA 4X 01 Adapted Cardiovascular TrainingView Footnote M·W·F·· 08:00 AM-08:50 AM Mary Bennett PE13
02703 PEA 4X 02 Adapted Cardiovascular TrainingView Footnote M·W·F·· 09:00 AM-09:50 AM Mary Bennett PE13
02011 PEA 4X 02F Adapted Cardiovascular TrainingView Footnote M·W·F·· 09:00 AM-09:50 AM Casey Regehr CUPSC OC
02015 PEA 5X 01 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-11:45 AM Casey Regehr POOLE
02016 PEA 5X 02 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:15 PM Casey Regehr POOLE
02017 PEA 5X 03 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM Casey Regehr POOLE
02018 PEA 5X 04 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote M·W·F·· 11:30 AM-12:20 PM Casey Regehr POOLE
24331 PEA 5X 05 Adapted Aquatic Exercise M·W·F·· 05:30 AM-06:20 AM Casey Regehr POOLE
02702 PEA 6Y 01F Adapted Outdoor EducationView Footnote ···R··· 12:30 PM-04:45 PM Tom Beggs CUPSC OC
02021 PERS 1 61 Elementary Persian (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Dariush Gilani L66
02025 PHIL 1 01 Knowledge and Reality MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Tono Ramirez MLC111
24114 PHIL 1 02 Knowledge and Reality MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Nick Baiamonte L72
22265 PHIL 1 03 Knowledge and Reality MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Trung Le MLC111
02027 PHIL 1 04 Knowledge and Reality M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Trung Le MLC111
20413 PHIL 1 05 Knowledge and Reality ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Anthony Hanson MLC111
23167 PHIL 1 06 Knowledge and Reality ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Richard Hammerud MLC102
02029 PHIL 1 62Z Knowledge and RealityView Footnote ······· TBA-TBA Nick Baiamonte ONLINE OL
24115 PHIL 2 01 Social and Political Philosophy ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Rich Booher L72
02037 PHIL 3 01 Critical Thinking and Writing MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Nick Baiamonte MLC111
20297 PHIL 3 61 Critical Thinking and Writing MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Nick Baiamonte MLC111
24118 PHIL 4 03 Critical Thinking MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Tono Ramirez MLC111
02046 PHIL 4 06 Critical Thinking M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Anthony Hanson S75
02045 PHIL 4 10 Critical Thinking ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Richard Hammerud MLC103
24117 PHIL 4 62Z Critical ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Tono Ramirez ONLINE OL
24608 PHIL 4 65Z Critical ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Rich Booher ONLINE $LOL
24116 PHIL 7 61 Deductive Logic ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Rich Booher MLC111 $L
22803 PHIL 8 01 Ethics MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Tono Ramirez CHC
20295 PHIL 8 62Z EthicsView Footnote ······· TBA-TBA Nick Baiamonte ONLINE OL
23406 PHIL 20A 01 History of Western Philosophy - Ancient Greece MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Nick Baiamonte MLC111
22807 PHIL 49 01 Women and Philosophy M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Rich Booher L72
02062 PHTG 7 01 Exploring Visual Expression ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Tressa Pack MLC109
23672 PHTG 7 02 Exploring Visual Expression M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Sita Bhattacharji VPA132
02063 PHTG 7 62Z Exploring Visual ExpressionView Footnote ······· TBA-TBA William Mattick ONLINE OL
23649 PHTG 21 62Z Contemporary Trends in PhotographyView Footnote ······· TBA-TBA Tressa Pack ONLINE OL
02071 PHYS 2A 02 General Introductory Physics MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lana Sheridan S16
LAB ··W···· 10:30 AM-01:20 PM Eduardo Luna S17
25051 PHYS 2A 03 General Introductory Physics MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lana Sheridan S16
LAB ·T····· 10:30 AM-01:20 PM S17
02075 PHYS 4A 01 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Eduardo Luna S32
LAB ·T····· 10:30 AM-01:20 PM S11
02076 PHYS 4A 02 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Eduardo Luna S32
LAB ···R··· 10:30 AM-01:20 PM S11
02077 PHYS 4A 03 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 01:30 PM-02:20 PM Juming Jiao S32
LAB ·T····· 02:30 PM-05:20 PM S11
02683 PHYS 4A 04 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 01:30 PM-02:20 PM Juming Jiao S32
LAB ···R··· 02:30 PM-05:20 PM S11
02078 PHYS 4A 61 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics ·T·R··· 05:30 PM-07:45 PM Stephanie Dickson S32
LAB ·T····· 07:55 PM-10:45 PM S11
02080 PHYS 4A 62 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics ·T·R··· 05:30 PM-07:45 PM Stephanie Dickson S32
LAB ···R··· 07:55 PM-10:45 PM S11
02083 PHYS 10 01 Concepts of Physics MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM David Newton S35
24120 POLI 1 01Y American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Gregory Druehl FOR4 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24121 POLI 1 02SY American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Ishmael Tarikh MLC105 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24122 POLI 1 03SY American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Robert Stockwell ADM119 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24124 POLI 1 04SY American Government and PoliticsView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Nicky Yuen ADM119 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24125 POLI 1 06SY American Government and PoliticsView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM James Nguyen ADM119 $0HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24126 POLI 1 07Y American Government and PoliticsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Robert Ovetz MQ-3 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24127 POLI 1 08Y American Government and PoliticsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Elena Dorabji CHC HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24134 POLI 1 61Y American Government and PoliticsView Footnote M······ 06:30 PM-10:20 PM Albert Schendan ADM119 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24130 POLI 1 62Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA Nicky Yuen ONLINE OL
24131 POLI 1 65Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA David Tully ONLINE OL
24132 POLI 1 66Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA David Tully ONLINE OL
24135 POLI 1 67Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA Nicky Yuen ONLINE OL
24830 POLI 1 68Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA Nicky Yuen ONLINE OL
24983 POLI 1H 01YH American Government and Politics - HONORS MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Gregory Druehl FOR4 HYHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
25076 POLI 1H 03SH American Government and Politics - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Robert Stockwell ADM119 CSHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
02108 POLI 2 01 Comparative Politics ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Albert Schendan MLC270
20375 POLI 3 01 International Relations M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Robert Ovetz MQ-3
23482 POLI 5 01 Introduction to Political Thought and Theory ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Robert Stockwell L25
22275 POLI 15 01S Grassroots Democracy: Race, Politics and the American PromiseView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM James Nguyen L47 $LCS
02122 PSYC 1 01 General Psychology MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Mark Healy FOR1 $0
02123 PSYC 1 02 General Psychology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Mark Healy FOR1 $0
02124 PSYC 1 03 General Psychology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Charles Ramskov FOR1 $0
02127 PSYC 1 04 General Psychology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Shannon Hassett FOR1
02128 PSYC 1 05 General Psychology MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Charles Ramskov FOR1 $0
02130 PSYC 1 06 General Psychology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM James Clifford Jr FOR1
02126 PSYC 1 07 General Psychology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Tomasz Skiba FOR1
02131 PSYC 1 08 General Psychology M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Joshua Avera ADM101
02132 PSYC 1 09F General PsychologyView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Robin Schulte MOVHS $0OC
23712 PSYC 1 10L General Psychology ····F·· 12:30 PM-04:20 PM Murielle Rose L27
02134 PSYC 1 61 General Psychology M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Joshua Avera ADM101
02135 PSYC 1 62 General Psychology ··W···· 06:30 PM-10:20 PM Elise Johnson FOR4
02137 PSYC 1 62Z General PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Charles Ramskov ONLINE OL
23120 PSYC 1 65 General Psychology ·T·R··· 08:30 PM-10:20 PM Hy Diep L72
22811 PSYC 1 65Z General PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Mark Healy ONLINE $0OL
24729 PSYC 1 66Z General PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Charles Ramskov ONLINE OL
02142 PSYC 4 01 Abnormal Psychology MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Harvey Cohen MLC112
24732 PSYC 4 03 Abnormal Psychology M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Catherine Firpo MLC111
23118 PSYC 4 61 Abnormal Psychology M·W···· 08:30 PM-10:20 PM Sandra Trafalis MCC-17
20291 PSYC 4 62Z Abnormal PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Shannon Hassett ONLINE OL
24730 PSYC 4 65Z Abnormal PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Shannon Hassett ONLINE OL
21178 PSYC 5 61 Introduction to Theories of Personality ·T····· 06:30 PM-10:20 PM Murielle Rose L27
22279 PSYC 8 01 Introduction to Social Psychology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Susan Thomas MCC-10
21936 PSYC 8 02 Introduction to Social Psychology ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Tomasz Skiba MLC111
24968 PSYC 8 03 Introduction to Social Psychology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Catherine Firpo L26
02146 PSYC 9 01 Psychology of Human Relationships and Normal Adjustment MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Susan Thomas MCC-10 $L
02147 PSYC 10G 01 Child Development (The Early Years) M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Fatemeh Zarghami G10
02148 PSYC 10G 02L Child Development (The Early Years) ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Li Sun G10
02149 PSYC 10G 03 Child Development (The Early Years) ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Li Sun CD1-10
02150 PSYC 10G 62 Child Development (The Early Years) M······ 06:30 PM-10:20 PM Li Sun CD1-10
02151 PSYC 10G 62Z Child Development (The Early Years)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
02152 PSYC 10H 01 Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence) ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Diane Langfelder CD1-10
02154 PSYC 10H 62Z Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
21566 PSYC 12 01 Psychology of Gender MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Harvey Cohen FOR4
02158 PSYC 14 01 Developmental Aspects of Psychology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Melissa Tamas L27
02159 PSYC 14 03 Developmental Aspects of Psychology M·W···· 03:30 PM-05:20 PM James Clifford Jr FOR4
02161 PSYC 14 62Z Developmental Aspects of PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Linda Hurkmans ONLINE OL
02162 PSYC 15 01 Basic Statistics and Research Methods in Social and Behavioral Sciences MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Mark Healy ADM119
24143 PSYC 51 01 Psychology of Wellness MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Shannon Hassett MLC270
02248 RUSS 1 61 Elementary Russian (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Larissa Chiriaeva MLC113
02249 SIGN 1 01 Elementary American Sign Language (First Quarter) M·W···· 01:30 PM-03:45 PM David Rawson L75
02250 SIGN 1 02 Elementary American Sign Language (First Quarter) ·T·R··· 09:00 AM-11:15 AM Michael Cheung G6
02251 SIGN 1 61 Elementary American Sign Language (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM David Rawson MLC105
24150 SOC 1 01 Introduction to Sociology MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Jennifer Myhre MLC110 $L
24148 SOC 1 01FY Introduction to SociologyView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM TAPIA, MARISTELLA CHC
02747 SOC 1 02 Introduction to Sociology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Jennifer Myhre MLC110 $L
24833 SOC 1 02FY Introduction to SociologyView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM TAPIA, MARISTELLA CHC
02286 SOC 1 03 Introduction to Sociology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Jennifer Myhre MLC110 $L
02282 SOC 1 04 Introduction to Sociology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Steve Nava MLC110
22247 SOC 1 05 Introduction to Sociology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Steve Nava MLC110
21571 SOC 1 06 Introduction to Sociology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Jensen Jeung MLC110
02287 SOC 1 62Z Introduction to SociologyView Footnote ······· TBA-TBA Mark Pasion ONLINE OL
20294 SOC 1 65Z Introduction to SociologyView Footnote ······· TBA-TBA TAPIA, MARISTELLA ONLINE OL
02292 SOC 15 01 Basic Statistics and Research Methods in Social and Behavioral Sciences MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Mark Healy ADM119
23679 SOC 20 01 Social Problems MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Kamau Birago G1
24791 SOC 20 62Z Social ProblemsView Footnote ······· TBA-TBA Jennifer Myhre ONLINE $LOL
24146 SOC 28 01 Sociology of Women and Men ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM TAPIA, MARISTELLA CHC
24790 SOC 35 01 Marriage, Family, and Intimate Relationships MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Steve Nava MLC110
02313 SPAN 1 01 Elementary Spanish (First Quarter) MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Carmen Lizardi-Folley L32
25069 SPAN 1 01Y Elementary Spanish (First Quarter)View Footnote ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Kimberly Vinall L64 HY
TBA ···R··· TBA-TBA ONLINE
02315 SPAN 1 02 Elementary Spanish (First Quarter) MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Carmen Lizardi-Folley L32
02316 SPAN 1 04S Elementary Spanish (First Quarter)View Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Kimberly Vinall L32 CS
02317 SPAN 1 06 Elementary Spanish (First Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Ruben Abrica-Carrasco MLC112
02318 SPAN 1 61 Elementary Spanish (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Ruben Abrica-Carrasco MLC109
02319 SPAN 1 62 Elementary Spanish (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Kimberly Vinall L47
24889 SPAN 2 01Y Elementary Spanish (Second Quarter) MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Carmen Lizardi-Folley L32 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
24929 SPAN 4 61 Intermediate Spanish (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Kimberly Vinall L32
02417 THEA 1 01 Appreciation of Theatre M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Elizabeth Stimson G3
02416 THEA 1 61 Appreciation of Theatre ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Neil Schwartz G3
24004 VIET 1 01 Elementary Vietnamese (First Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Bac Tran L66
24273 VIET 1 61 Elementary Vietnamese (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Bac Tran L66
24421 WMST 1 01SZ Introduction to Women's StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Rosanna Alvarez ONLINE OLCS
21211 WMST 8 62Z Women of Color in the USAView Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
24970 WMST 9 02 Women in American History ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Anne Hickling FOR4
21567 WMST 12 01 Psychology of Gender MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Harvey Cohen FOR4
24147 WMST 28 01 Sociology of Women and Men ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM TAPIA, MARISTELLA CHC
24873 WMST 31 01SZ Women and Popular CultureView Footnote ······· TBA-TBA Rosanna Alvarez ONLINE OLCS
22808 WMST 49 01 Women and Philosophy M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Rich Booher L72
Back to Top